Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓLOWA CISZY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 80 min

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstramalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich równieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość. W filmie dwie warstwy – dokumentalna, stricte obserwacyjna i musicalowa, inspirowana filmami Bollywood płynnie się przeplatają tworząc jedną spójną opowieść.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Praga (International Human Rights Documentary Film Festival "One World")-Nagroda Jury Czeskiego Radia
  uzasadnienie: "Film pozwala wniknąć w świat wewnętrzny i sposób odbierania dźwięków dziewczyny ze znacznym upośledzeniem słuchu. W tym filmie rola dźwięku jest tak samo ważna jak obrazu, a może i ważniejsza. Muzyka wykorzystana w filmie subtelnie podkreśla równoległe światy głównej bohaterki, Denisy"
 • 2015
  Monachium (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "DOK.fest")-Wyróżnienie w Konkursie Filmów Zagranicznych
 • 2015
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny)-Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
  uzasadnienie: "Problem mniejszości w obrębie mniejszości został przedstawiony w bardzo świeży i zabawny sposób, dzięki czemu film zyskuje na swoim uniwersalnym wymiarze. Widz nie pozostaje obojętnym wobec niezachwianej ambicji i radości życia Denisy. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdjęcia i montaż, które sprawiają, że film ten polecamy zwłaszcza młodej widowni"
 • 2015
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda za zdjęcia
  nazwa nagrody: Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia
 • 2015
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda za zdjęcia
  nazwa nagrody: Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia
 • 2015
  Deutscher Kamerapreis-Nagroda w kategorii: Film dokumentalny
 • 2015
  Deutscher Kamerapreis-Nagroda za montaż filmu pełnometrażowego
  Thomas Ernst
 • 2015
  Deutscher Kamerapreis-Nagroda za montaż filmu pełnometrażowego
  Hansjörg Weissbrich
 • 2015
  Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"; do roku 2010 "Era Nowe Horyzonty")-Nagroda dla najlepszego filmu w konkursie "Powiększenie"
 • 2015
  Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja")-"Motyl" za najlepszy film dokumentalny
 • 2015
  Perm (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Flahertiana")-Grand Prix "Wielki Złoty Nanuk"
 • 2015
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
 • 2016
  Bombaj (Mumbai International Film Festival)-Nagroda za dźwięk
2017.02.11 03:54:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor