2024
Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie") Wyróżnienie w konkursie "Nowe Filmy Polskie" uzasadnienie jury: "Runa, główna bohaterka “Drzewa milczą” niesie na swoich barkach nie tylko cały film, ale i czteroosobową rodzinę. Kamera rejestruje jej przyspieszone dojrzewanie - żałobę, lęk, wątpliwości. Ale z czasem - również nadzieję i radość. Jej ogromna siła, godność i wola walki, o siebie i swoich bliskich, budzą ogromny szacunek i ściskają za gardło. Runa nie zgadza się, by definiował ją wyłącznie ból czy brutalna polityka. Jest sobą - głową rodziny, wrażliwą nastolatką, utalentowaną artystką i fanką Billie Eilish"
2024
Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie") Wyróżnienie w Konkursie Głównym uzasadnienie jury: "Postanowiliśmy wyróżnić film, który opowiada historie o ludziach – nie o masach, nie o anonimowej fali, bezimiennej, ale – jak mówią populiści – podsycającej niepokój, realnej i wykreowanej. Jego reżyserka – Agnieszka Zwiefka, bo mowa o filmie „Drzewa milczą” – przeciwstawia tej narracji indywidualną, intymną historię. O rodzinie, która przekroczyła granicę polsko-białoruską, o jej cierpieniu, ale też sile, która pozwoliła jej przetrwać to, co niewypowiedziane: stratę, traumę, strach. Oglądając ten film, konfrontujemy się z ceną, jaką płacą ci, którym odmawiamy wstępu do naszego świata, za decyzje polityczne i za to, za co jesteśmy odpowiedzialni. Ale film Zwiefki przypomina nam też, ile sami tracimy, barykadując Twierdzę Europa. To jest wielka siła tego obrazu – dzięki niemu historia Runy i jej rodziny staje się naszą historią"
2024
Tel Awiw (Festiwal Filmowy "DocAviv") Nagroda "Beyond The Screen"
2024
Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu") Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego
2024
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Nagroda Specjalna dla Runy Husni, bohaterki filmu
2024
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut
za "opowieść, która jest dziełem kompletnym. Za film, w którym uchodźca jest człowiekiem, a nie pustym medialnym tematem. Za przejmujący zapis bólu, rozpaczy, odrzucenia i braku akceptacji, ale jednocześnie za obraz dający nadzieję"
2024
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) Wyróżnienie
2024
Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży) Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016
Bombaj (Mumbai International Film Festival) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Artur Kuczkowski
2015
Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"; do roku 2010 "Era Nowe Horyzonty") Nagroda dla najlepszego filmu w konkursie "Powiększenie"
2015
Praga (International Human Rights Documentary Film Festival "One World") Nagroda Jury Czeskiego Radia uzasadnienie: "Film pozwala wniknąć w świat wewnętrzny i sposób odbierania dźwięków dziewczyny ze znacznym upośledzeniem słuchu. W tym filmie rola dźwięku jest tak samo ważna jak obrazu, a może i ważniejsza. Muzyka wykorzystana w filmie subtelnie podkreśla równoległe światy głównej bohaterki, Denisy"
2015
Perm (Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Flahertiana") Grand Prix "Wielki Złoty Nanuk"
2015
Monachium (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "DOK.fest") Wyróżnienie w Konkursie Filmów Zagranicznych
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda za zdjęcia
nazwa nagrody: Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Armand Urbaniak
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda za zdjęcia
nazwa nagrody: Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Aleksander Duraj
2015
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny) Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego uzasadnienie: "Problem mniejszości w obrębie mniejszości został przedstawiony w bardzo świeży i zabawny sposób, dzięki czemu film zyskuje na swoim uniwersalnym wymiarze. Widz nie pozostaje obojętnym wobec niezachwianej ambicji i radości życia Denisy. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdjęcia i montaż, które sprawiają, że film ten polecamy zwłaszcza młodej widowni"
2015
Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja") "Motyl" za najlepszy film dokumentalny
2015
Deutscher Kamerapreis Nagroda w kategorii: Film dokumentalny, nagrodę otrzymał/a
Aleksander Duraj
2015
Deutscher Kamerapreis Nagroda za montaż filmu pełnometrażowego, nagrodę otrzymał/a
Thomas Ernst
2015
Deutscher Kamerapreis Nagroda za montaż filmu pełnometrażowego, nagrodę otrzymał/a
Hansjörg Weissbrich
2015
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
2013
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt") Wyróżnienie w kategorii: Najlepszy Dokument Długometrażowy powyżej 45 minut za "pasję, która uwalnia jednocześnie nie będąc wymówką dla wartości artystycznej. Za osobowości bohaterów, naturalne aktorstwo i przekonanie, żeby nie odpuszczać"