Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIŁA PRZEWIERCANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 26 min

Bohater filmu, prof. Jerzy Regulski, tytułową siłę wykazywał przez całe życie, a szczególnie mu się przydała, gdy Tadeusz Mazowiecki powołał go na pełnomocnika rządu d/s reformy samorządowej. Zmiany prawa i stosunków własnościowych musiały być zasadnicze, bo w PRL - u wszystko było zarządzane centralnie. Nie była temu przychylna stara, odziedziczona po poprzednim systemie administracja, ale i koledzy z Solidarności nie bardzo rozumieli wagę sprawy. Trzeba było się przewiercać nawet przez swoich, w czym pomogły tradycje domowe bohatera. Patriotyzm, ale połączony z pragmatyzmem i trzeźwą oceną każdej sytuacji, bohaterowi wpoił ojciec, żołnierz wojny 1920 roku i także człowiek odnoszący sukcesy w interesach. Profesor, pomimo swoich 90 lat, był czynny zawodowo, doradzał prezydentowi RP, Bronisławowi Komorowskiemu. Długie życie to odpowiednia perspektywa, by opowiedzieć o elitach w II Rzeczpospolitej, przeżyciach w PRL - u, gdzie mimo wszystko trzeba było robić swoje i realiach III RP, w których budowie profesor odegrał wybitną, choć nie zawsze docenianą rolę.
Prof. Jerzy Regulski zmarł 12 lutego 2015 r. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:18:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency