Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAUFANY PIŁSUDSKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2013
 • Barwny, 55 min

Film poświęcony dziejom życia człowieka niezwykłego – Jana Henryka Józewskiego. Był politykiem, szpiegiem, artystą i filozofem. Urodził się w Kijowie w ostatnich latach dziewiętnastego wieku. Studiował matematykę, grał na fortepianie, malował. Już przed wybuchem wojny światowej związał się z Piłsudskim i został wierny ideom Komendanta aż do śmierci. Prowadził działalność wywiadowczą w zajętym przez bolszewików Kijowie. Był członkiem rządu ukraińskiego Pelury. Ukrywał Atamana, gdy ten znalazł się w opałach po zawarciu Pokoju Ryskiego. Po wojnie zajął się działalnością artystyczną, tworzył z Jerzym Stempowskim grupę twórców awangardowych. Był ofiarą kilku zamachów; w czasie okupacji niemieckiej dokonanego przez polskich komunistów. Po wojnie bezpieka przez blisko dziesięć lat szukała „kulawego malarza”. Po wyjściu z więzienia zajął się malarstwem i spisał pamiętnik.
Film otwierają i zamykają obrazy poświęcone działalności artystycznej bohatera. W niej szukał harmonii między swoją naturą czynną a pragnieniem zrozumienia świata.
Ważną rolę w filmie spełnia wątek przyjaźni bohatera z wybitną polską pisarką Marią Dąbrowską.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2014
  Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny")-III Nagroda w kategorii: Programy telewizyjne i edukacyjne
 • 2016
  Radom (Festiwalu Filmów "Czerwiec 76")-Grand Prix
2018.12.20 00:33:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych