Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA WOJENNA STOLICA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 15 min

Po upadku powstania warszawskiego, w październiku 1944 roku, wielu mieszkańców Warszawy znalazło schronienie w Częstochowie. Z leżącego w gruzach miasta pod Jasną Górę przenosiła się nie tylko ludność cywilna, ale i struktury Podziemnego Państwa Polskiego. To w Częstochowie mieściła się ostatnia siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej i jej legendarnego dowódcy gen. Leopolda Okulickiego Niedźwiadka. Przez cztery miesiące Częstochowa była oficjalną stolicą Podziemnego Państwa Polskiego.
Reportaż odpowiada na pytanie dlaczego właśnie to miasto? Czy decydujące było sąsiedztwo Jasnej Góry, na której naród szukał duchowego wsparcia? Istnieją świadectwa historyczne opowiadające o tym, że powstańcy w obliczu zagrożenia życia przed walką, czy zejściem do kanałów obiecywali sobie: jak przeżyjemy spotkamy się na Jasnej Górze...
W reportażu pojawiają się materiały archiwalne w postaci ikonografii oraz fragmentów filmów ukazujących powstanie warszawskie, zrujnowaną stolicę i opuszczających ją mieszkańców. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:37:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor