Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOUS FILMONS LE PEUPLE!

  • Tytuł alternatywny: MY FILMUJEMY NARÓD!
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 58 min

    Okres zdjęciowy: 2011 - 2012.

Oglądając ponownie "Człowieka z marmuru" (1976) Andrzej Wajdy lub "Amatora" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego nie można nie odczuć zdziwienia wobec paradoksów polskiej kinematografii tamtego okresu. Dlaczego państwo-producent, które inwestuje poważne sumy w kino nie troszczyło się o swój wizerunek na ekranie? Biurokracja i jej luki, nonsensy życia codziennego, mniej lub bardziej komiczne, mniej lub bardziej tragiczne, absurdalna gospodarka planowa – wszystkie te problemy są przecież pokazane w filmach epoki komunistycznej. Dzisiaj najbardziej niezrozumiałym dla tych wszystkich, którzy nie funkcjonowali w dawnym systemie pozostaje fakt, że filmy powstawały w porozumieniu z ówczesnymi przywódcami. Oczywiście, były scenariusze odrzucone przez partię, były filmy nie dopuszczone do rozpowszechniania, które pozostały zabronionymi „półkownikami”. Lecz najbardziej interesujące są filmy, które weszły oficjalnie na ekrany, które były pokazywane, wielokrotnie nawet nagradzane na festiwalach polskich i międzynarodowych. Te filmy, które zastanawiają zuchwałością krytyki. Kim byli przywódcy partyjni, którzy na nie zezwalali, jaka była ich osobowość, jakie mieli motywacje? Jak pracowali filmowcy? Wreszcie – jak to możliwe, że udało się zrealizować i rozpowszechnić filmy cieszące się uznaniem w Polsce i na świecie ze względu na ich jakość artystyczną i odwagę polityczną?
W filmie udział wzięli: Marcel Łoziński, Józef Tejchma, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Mieczysław Wojtczak, Maciej Szczepański, Ryszard Bugajski, Michał Jagiełło.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 00:46:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.