Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZASKAKUJĄCY WYBUCH POLSKIEJ TOLERANCJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 24 min

Rewolucji seksualnej lat 60. i 70. XX w. kres położyła nieznana epidemia, jaka zaatakowała dekadę później. Tajemnicza choroba, AIDS, nazywana była dżumą XX w. Zebrała żniwo śmierci wśród osobowości Hollywood związanych w szczególności z tańcem, baletem, środowiskami gejowskimi. Plaga dotarła do Polski, uderzając w osoby uzależnione od heroiny i prowadzące rozwiązły tryb życia. Dziś wiemy, że udało się zdławić rozprzestrzenianie się wirusa HIV w krajach wysokorozwiniętych. Nadal umiera samotna w obliczu śmierci Czarna Afryka. Jednak w dwu ostatnich dekadach XX w. snuto czarne scenariusze epidemii, której medycyna nie potrafiła zatrzymać. Na fali społecznej troski powstawały rozmaite inicjatywy. O jednej z nich koncercie na rzecz ofiar AIDS opowiada film. Występują młodzi ludzie, w tym malownicza subkultura punków, zobaczymy ważne postacie zaangażowane w walkę z epidemią: Marka Kotańskiego, Jerzego Owsiaka oraz Ryszarda Riedla, który na własnej skórze poznał gorzki smak uzależnienia od narkotyków. W końcówce filmu wstrząsające słowa młodego nosiciela wirusa HIV, chorego od 3 lat. Najpewniej już nie żyje. Film ożywia muzyka wciągająca dla młodszej widowni, nie irytująca starszej. Świadectwo czasów, gdy wielu zastanawiało się, czy podając rękę choremu na AIDS, dojdzie do zakażenia. Świadectwo czasów, gdy Fidel Castro zamykał chorych w więzieniach, gdy kardynał Franz König spierał się z Janem Pawłem II o dopuszczalność stosowania prezerwatyw w obliczu niepowstrzymanej fali śmierci. Mocne kino. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:40:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.