Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA BRATA MOJEGO SYNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2013
  • Premiera:
    2013. 05. 20
  • Barwny, 75 min

Przygotowana przez Juliusza Machulskiego dla Teatru Telewizji inscenizacja własnej sztuki "Matka brata mojego syna", którą autor napisał na zamówienie Polskiego Centrum Komedii, działającego przy Teatrze Powszechnym w Łodzi, w którym to spektakl miał też swoją prapremierę. Twórca opatrzył we wstępie swe dzieło wyjaśnieniem, że jest to "czarna komedia rodzinna".
Machulski osadził swoją sztukę w scenerii sterylnej sali szpitalnej, w której leży Wincenty Laskus, podobno autor bestsellerowych powieści, z których wystarczy wymienić "Zakurzone dziecko" czy równie dziwnie brzmiącego "Nikczemnego narratora".
Bohater trafił tu z podejrzeniem zawału serca. Na szczęście skończyło się jedynie na strachu. Ale w sali chorego zbierają się kolejni członkowie rodziny. Rozmowy z bliskimi sprzyjają zwierzeniom, a te zrzucaniu masek, pod którymi kryją się prawdziwe charaktery protagonistów sztuki. Wychodzą na jaw ich najskrytsze tajemnice, marzenia, frustracje i słabości.
Pisarz Wincenty Laskus trafia do szpitala dokładnie w dniu swoich 70. urodzin. Podejrzewano ciężki zawał serca, ale ostatecznie zdiagnozowano zapaść. Wkrótce zjawia się syn chorego, który dostał wiadomość od zdenerwowanej matki, że ojca w ciężkim stanie zabrała karetka pogotowia. Zygmunt był akurat na basenie, nie mógł dostać się do szafki z ubraniem i przybiegł w pożyczonym stroju ratownika. Myślał, że już nie zdąży. Okazuje się jednak, że ojciec jest w dobrej formie, zaczyna jak zwykle przekomarzać się z synem, poucza go, utyskuje. Na wiadomość, że synowa przygotowuje urodzinowe przyjęcie, Wincenty zżyma się, odmawia uczestniczenia w imprezie, zasłaniając się poważną chorobą. Tymczasem do sali wchodzi całkiem atrakcyjna i młoda lekarka Anna, przy której pacjent nabiera nowych sił. Kiedy zostaje zabrany na badania, do szpitala wpada przerażona Greta, żona chorego, która jest przekonana, że mąż już leży w kostnicy. Czekając na jego powrót z badań rozmawia z synem o rodzinie, obowiązkach. Okazuje się, że jest z Wincentym w separacji. Wprawdzie wciąż mieszkają razem, ale przed rokiem, po 40 latach małżeństwa, mąż ją porzucił dla innej. Greta stara się jednak go zrozumieć, nie ma pretensji, martwi się o niego tak samo, jak na początku ich związku. Obwinia siebie o rozpad małżeństwa, zbyt dużo czasu poświęcała działalności społecznej i pracy tłumaczki w Instytucie Francuskim. Ma wyrzuty sumienia, że zaniedbywała męża i syna, nie okazywała im czułości.
W szpitalu pojawia się także wezwany przez Zygmunta jego syn Xawery, mało zainteresowany rodzinnymi sprawami i problemami. Dziadek podejrzewa, że 19 - letni wnuk jest gejem. Ma więc swój sposób na przedłużenie dynastii Laskusów, co do tej pory ukrywał w wielkiej tajemnicy. Zjawia się również synowa Wincentego, Beatrycze, która myśli tylko o zorganizowanym przyjęciu urodzinowym, w którym jubilat musi uczestniczyć, bez względu na stan zdrowia.
Ostatecznie Wincenty wyjawia wszystkim pewną tajemnicę. Pod wpływem tej wiadomości zbulwersowani członkowie rodziny odsłaniają swoje prawdziwe oblicze. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MATKA BRATA MOJEGO SYNA
Komedia
AutorJuliusz Machulski
2022.05.21 08:52:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego