Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZINY

 • Film fabularny - krótkometrażowy
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 26 min

  Okres zdjęciowy zakończył się 9 września 2010.

  Film zrealizowany w ramach projektu "30 minut".

Bohaterem filmu jest trzydziestoletni lekarz Szymon, któremu niczego w życiu nie brakuje. Ma dziewczynę, samochód, mieszkanie w kredycie i niejasne poczucie nadchodzącej katastrofy, jeśli nic się nie zmieni. W noc po urodzinowej imprezie Szymon stoi przed lustrem i próbuje poskładać w całość miniony dzień. Bilans nie wypada korzystnie. Najbardziej dojmujące zdarzenie to "sprawa Ryśka" - lokatora, któremu Ojciec wynajmował mieszkanie po dziadku, i który, mimo że skończyła mu się umowa, nie zamierza się wyprowadzić. Ojciec, który dla Szymona był "mistrzem świata", teraz, nie wiadomo jak i dlaczego, stał się człowiekiem pozbawionym charakteru. W postawie Ojca Szymon widzi zapowiedź własnej życiowej klęski. Panicznie boi się, że za chwilę i jego życie będzie wyglądać tak samo. "Urodziny" to opowieść, która niesie ze sobą poważne konsekwencje, ale jest to historia utrzymana w duchu komediowym, uszyta na miarę bohatera naszych czasów, jego potrzeb i możliwości.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MISTRZ ŚWIATA
Opowiadanie
AutorEtgar Keret

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima")-Dyplom Honorowy w konkursie "Etiuda"
  za "udaną adaptację opowiadania Edgara Kereta, będącą ciekawym połączeniem poczucia humoru i ludzkiego dramatu"

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 03:11:03
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.