HISTORIA ŻÓŁTEJ CIŻEMKI
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1961
- Premiera:1961. 12. 28
- Gatunek:Film historyczny, Film kostiumowy, Film dla dzieci (młodzieży)
- Barwny, 2464 m, 82 min
Ekranizacja popularnej swego czasu powieści dla młodzieży. Poprzez historię utalentowanego, wiejskiego chłopca terminującego u samego Wita Stwosza poznajemy dzieje powstania ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie. Film nagrodzono Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 r. "Historia żółtej ciżemki" była również ekranowym debiutem 11-letniego wówczas Marka Kondrata, grającego rolę Wawrzka.
W czasie prac konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza zostaje znaleziona mała, żółta ciżemka. Aby się dowiedzieć, skąd się tam wzięła, trzeba się cofnąć o kilka wieków.
Wawrzek, chłopiec ze wsi Poręba, od najmłodszych lat wykazuje talent artystyczny. Jego marzeniem jest zostać uczniem samego Wita Stwosza i rzeźbić jak on figury w drewnie. Po długiej wędrówce Wawrzek dociera wreszcie do Krakowa, gdzie najpierw musi stawić czoło zbójowi zwanemu Czarnym Rafałem. Wkrótce chłopiec dostaje się do pracowni mistrza. Dzięki zdolnościom i wytrwałej pracy zostaje dopuszczony do pomocy przy tworzeniu ołtarza.
Pewnego dnia do pracowni przybywa król ze swoim dworem i ofiarowuje Wawrzkowi parę pięknych, żółtych ciżemek. Chłopiec jest przejęty i wzruszony. Wieloletnia praca nad ołtarzem dobiega końca, ale w dniu odsłonięcia dzieła okazuje się, że jeden z apostołów nie ma pastorału. Wawrzek ratuje sytuację, ale w czasie wspinaczki na ołtarz gubi jedną ciżemkę. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaw napisach imię: Alina
- Rzeźbykopie rzeźb Wita Stwosza
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficznaw napisach imię: Alina
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Dźwięk
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Opracowanie graficzneilustracje i czołówka
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo zdjęć
- Script (Sekretariat planu)
- Współpracaw okresie przygotowawczym filmu; nie występuje w napisach
- Produkcja
- Obsada aktorskaWit StwoszFroncek, wędrowny kuglarzGregorius, wędrowny kuglarzbandyta "Czarny Rafał"WawrzekIgnac, pomocnik Wita StwoszaMałgosia, dziewczyna występująca z kuglarzamikról Kazimierz IV Jagiellończykstrażnik w bramie krakowskiejstarszy strażnik grodu w Myślenicachżona gospodarza, opiekunka Wawrzkastróż w Myślenicachmistrz Paweł, starszy cechu rzeźbiarzystrażnik w MyślenicachStanko, pomocnik Wita StwoszaKudraś, pomocnik Wita Stwoszakarczmarzgospodarz, opiekun Wawrzka; rola dubbingowana przez Janusza Kłosińskiegonie występuje w napisach; informacja pochodzi z filmografii opublikowanej w FSP 1986 nr 22/23mężczyzna przyglądający się kogutowi przed karczmą; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego T. 2"nie występuje w napisach; informacja za "Almanachem Sceny Polskiej 1986/87"herold zapowiadający króla; nie występuje w napisachstrażnik w bramie krakowskiej; nie występuje w napisachZofka; nie występuje w napisach; informacja pochodzi z filmografii zamieszczonej w FSP 1981 nr 12dwórka w otoczeniu króla; nie występuje w napisachmężczyzna przyglądający się kogutowi przed karczmą; nie występuje w napisachstrażnik w Krakowie; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingugospodarz, opiekun Wawrzka; rola Antoniego Żukowskiego; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
HISTORIA ŻÓŁTEJ CIŻEMKI | |
Powieść | |
Autor | Antonina Domańska |
Nagrodyschowaj
- 1962Wenecja (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Srebrny Medal
- 2011Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Platynowe Koziołki