Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOJNA POLSKO-RUSKA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Premiera:
    2009. 05. 22
  • Barwny (negatyw: Kodak), 108 min

    Okres zdjęciowy: 6 maja - 18 czerwca 2008.
    Lokacje: Warszawa, Gdańsk.

    Film dedykowany Andrzejowi Żuławskiemu, ojcu reżysera.

Kiedy we wrześniu 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Doroty Masłowskiej "Wojna polsko - ruska pod flagą biało - czerwoną" bardzo szybko zdobyła wielki rozgłos, dzieląc jednocześnie krytykę i publiczność. Z jednej strony chwalono ją za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego", z drugiej ganiono za brak spójności fabularnej, wulgarność, obsceniczność i poniewieranie rodzimych tradycji patriotycznych i religijnych. Masłowska, zanim jeszcze ukończyła dwadzieścia lat, stała się gwiazdą literackich salonów. Do dziś "Wojna..." rozeszła się w nakładzie stu dwudziestu tysięcy egzemplarzy i przetłumaczono ją na osiem języków. Przyniosła też autorce "Paszport Polityki" oraz nominację do Nagrody "Nike". Popularność powieści sprawiła, że rychło zaczęto myśleć o przeniesieniu jej na ekran, mimo że uchodziła za "niemożliwą do sfilmowania". Do adaptacji przymierzał się Jan Jakub Kolski, lecz ostatecznie dokonał jej "młody gniewny" polskiego kina Xawery Żuławski (syn Andrzeja, któremu zresztą dedykował swój film). Kinowa wersja powieści Masłowskiej podzieliła losy literackiego pierwowzoru. Film zebrał grad nagród (w tym za oryginalność, wierność duchowi książki, wirtuozerię formalną i stymulowanie do refleksji), a jednocześnie był krytykowany m.in. za manieryczny i histeryczny styl; ospałą, a momentami wręcz zanikającą fabułę oraz nihilistyczną przesadę w portretowaniu polskiej współczesności.
Zdaniem Xawerego Żuławskiego "Wojna polsko - ruska" to przede wszystkim opowieść "o Wyobraźni i o jej sile sprawczej. Może wszyscy jesteśmy wytworami czyjejś wyobraźni? Autorka z nudów wymyśla bohatera Silnego i jego świat, który powstaje przed nim, jest budowany, "rodzi się". Silny porusza się w nim jak "cudzoziemiec jak przybysz z innej planety." Fabuła jako przyczynowo - skutkowy ciąg zdarzeń, ułożony w porządku chronologicznym traci w wypadku perypetii Silnego sens. To, co przydarza się głównemu bohaterowi bardziej przypomina narkotyczny trans, w którym mieszają się fikcja z rzeczywistością, a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość również w każdej chwili mogą zamienić się miejscami.
Andrzej Robakowski, bardziej znany w swym miasteczku jako "Silny" jest agresywnym dresiarzem (świetna, wielokrotnie nagradzana rola Borysa Szyca), który pewnego dnia dowiaduje się przypadkiem, że chce go rzucić ukochana dziewczyna Magda. Jako że Silny z natury jest dosyć popędliwy, z frustracji i wściekłości demoluje miejscowy bar, czym naraża się jego właścicielowi "Lewemu". Następnie błąka się bez celu po okolicy, kojąc ból przy pomocy amfetaminy i przyrzekając sobie solennie, że już nigdy nie zaangażuje się w uczuciowy związek z kobietą. Tymczasem te ostatnie pojawiają się w jego życiu jak na zawołanie, a ponieważ żadna z nich nie może się pochwalić stabilną osobowością, egzystencja Silnego staje się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. Co gorsza ostatnia spotkana przez bohatera kobieta, "Masłoska", zdaje się mieć nad nim całkowitą władzę, zna jego myśli i życiorys lepiej niż on sam. Doprowadzony do rozpaczy Silny, nie chcąc czuć się jedynie bezwolnym pionkiem w grze, której reguł nie rozumie, podejmuje desperacką próbę buntu. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ
Powieść
AutorDorota Masłowska

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 03:56:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.