O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1962
- Premiera:1962. 11. 12
- Gatunek:Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży), Film fantastyczny
- Barwny, 2180 m, 80 min
Lokacje: m.in. ruchome wydmy w okolicach Łeby.
Adaptacja znanej powieści fantastycznej Kornela Makuszyńskiego. Akcja filmu rozpoczyna się we wsi Zapiecek. Przychodzą w niej na świat bliźniacy - Jacek i Placek. Już po paru latach okoliczni mieszkańcy nie mają złudzeń: z tych dwu nic dobrego nie wyrośnie. Niesforni braciszkowie wciąż płatają spokojnym obywatelom złośliwe figle. Są żarłoczni, a przy tym leniwi i okrutni. Za najokropniejszą rzecz pod słońcem uważają pracę. Gotowi są na wszystko, byle tylko nigdy nie splamić rąk jakimkolwiek zajęciem. Pewnego dnia wpadają na genialny w swej prostocie pomysł. Postanawiają ukraść księżyc, a następnie go spieniężyć i w ten sposób zapewnić sobie na zawsze wygodną, próżniacką egzystencję. Najpierw trzeba jednak znaleźć miejsce, w którym księżyc będzie na tyle nisko, by go złapać. Jacek i Placek niewiele myśląc wyruszają w drogę. Zabierają przy okazji swej ubogiej matce ostatni bochenek chleba. Muszą przecież co jeść podczas podczas podróży. Po wielu perypetiach chłopcom udaje się złowić księżyc w sieć. Jednak wbrew ich nadziejom nie oznacza to końca, lecz początek prawdziwych kłopotów.
Ekranizacja Jana Batorego nie ustępuje literackiemu pierwowzorowi. Realizatorzy nie zagubili moralizatorskiego przesłania powieści Makuszyńskiego. Oddali też baśniowy, umowny obraz świata, wykreowany w książce (brawa dla scenograficznej konsekwencji Anatola Radzinowicza). Perypetie młodych bohaterów okrasili groteskowym humorem. Pochlebne recenzje zebrali też aktorzy, w tym oczywiście odtwórcy ról Jacka i Placka - bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserskanie występuje w napisach
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Dźwiękw napisach nazwisko: Kompans
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaJacek; rola dubbingowana przez Marię JaneckąPlacek; rola dubbingowana przez Danutę Mancewiczmatka Jacka i Plackamatka Nieborakaw rzeczywistości nie wystąpiła w filmie, użyczyła swojego głosu "Plackowi" (Jarosławowi Kaczyńskiemu)w rzeczywistości nie wystąpiła w filmie, użyczyła swojego głosu "Jackowi" (Lechowi Kaczyńskiemu)Wojciech, ojciec Jacka i Plackaburmistrz Zapieckanauczyciel w ZapieckuBarnaba, chłop z Zapieckaszewc w Zapieckukowal w Zapieckukrawiec w Zapiecku2 role: namiestnik Saradella, mieszkaniec złotego miastamieszkaniec złotego miastanamiestnik Mortadellakapitan zbójcówzbójca "Krwawa Kiszka"zbójcazbójca "Łapiduch"zbójcazbójcazbójca "Rozporek"garbus - karzeł; nie występuje w napisachNieborak; nie występuje w napisachchłop przerzucający ziemię; nie występuje w napisachzbójca "Kartofel"; nie występuje w napisachsprawozdawca podczas wyścigu garbusów; nie występuje w napisachdworzanin namiestnika Mortadelli; nie występuje w napisach
- Lektornarrator
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
O DWÓCH TAKICH, CO UKRADLI KSIĘŻYC | |
Powieść | |
Autor | Kornel Makuszyński |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1965Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Główna Nagroda
- 1965Gijon (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Wyróżnienie Jury Młodzieżowego
- 1966Teheran (MFF dla Dzieci)-Złota Statuetka
- 1966Teheran (MFF dla Dzieci)-nagroda krytyki filmowej
- 1966Teheran (MFF dla Dzieci)-wyróżnienie irańskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki
Patrz także:schowaj
- 1984Serial animowany / Leszek Marek Gałysz
- 1992Film animowany / Leszek Marek Gałysz
- 2020Spektakl telewizyjny / Karol Makuszyński / Jerzy Jan Połoński