Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWAJ PANOWIE "N"

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1961
 • Premiera:
  1962. 03. 21
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Czarno-biały, 2851 m, 97 min

  Lokacje: Warszawa (dom akademicki AWF na Bielanach, Bazar Różyckiego, Port lotniczy Okęcie, Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Pałac Kultury i Nauki).

Drugi - po "Dotknięciu nocy" Stanisława Barei - powojenny polski film kryminalny. "Dwaj panowie N" mają trzymającą w napięciu intrygę, nieoczekiwane zwroty akcji, drobiazgowy zapis postępów śledztwa i wreszcie interesującą panoramę obyczajowych realiów. To ostatnie jest tym bardziej zasadne, że scenariusz filmu powstał na kanwie autentycznych wydarzeń. "Dwaj panowie N" są dziełem Tadeusza Chmielewskiego, fachowca przede wszystkim od komedii. Pracę na filmem kryminalnym reżyser potraktował jak "niewielkie intermezzo", niemniej bardzo serio. Zależało mu zwłaszcza na realizmie narracji. Wszystkie sceny nakręcono w oryginalnej scenerii. Do sekwencji na ulicach i bazarze Chmielewski zamierzał użyć tak popularnej dziś "ukrytej kamery". Nic jednak z tego nie wyszło, gdyż przypadkowi widzowie, zaciekawieni realizacją filmu, potrafili czekać po kilka godzin na rozpoczęcie zdjęć, zupełnie się nie przejmując artystycznymi koncepcjami reżysera.
Kazimierz Dziewanowicz, urzędnik hipoteczny, ma dość niezwykłe hobby. Zbiera informacje o ludziach urodzonych 29 lutego. Pech chce, że dziwaczna pasja biuralisty sprowadza nań nieszczęście. Pewnego dnia do Dziewanowicza zgłasza się interesant o nazwisku Henryk Nowak. Z niejakim zdziwieniem pan Kazimierz stwierdza, że ma już dane Nowaka, niemal całkowicie zbieżne z tymi, które otrzymał. Różnica jest tylko jedna. Pierwszy Henryk Nowak jest inżynierem, drugi zaś podwarszawskim badylarzem. Chcąc wyjaśnić sprawę, urzędnik odwiedza inżyniera i jeszcze tego samego wieczora zostaje zamordowany. Wśród podejrzanych jest sierżant Janek Dziewanowicz, syn denata. Rozpoczynają się dwa śledztwa w sprawie zabójstwa. Oficjalne prowadzi WSW, drugie - prywatne - młody Dziewanowicz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Nowela Ryszarda Gontarza i Zygmunta Szeligi
Nowela
AutorRyszard Gontarz
AutorZygmunt Szeliga
2022.05.21 07:08:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski