DOTKNIĘCIE NOCY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1961
- Premiera:1962. 01. 11
- Gatunek:Film kryminalny
- Czarno-biały, 2654 m, 88 min
Lokacje: Płock (Ratusz na Starym Rynku 3 - filmowy bank, Stary Rynek 9 - kamienica, w której mieszkał Jacenko, Dom Turysty PTTK (obecnie Hotel Starzyński) w rusztowaniach przy Piekarskiej 1, skarpa, ul. Rybaki w rejonie Zalewu Sobótki, nieistniejące targowisko, tzw. Podkowa na Nowym Rynku, ul. Parowa, pod mostem w ciągu ulicy Łukasiewicza nad Brzeźnicą, ul. Mostowa, ul. Rybaki 7, ul. Juliusza Kawieckiego).
"Dotknięcie nocy" to drugi chronologicznie, po "Mężu mojej żony", film w dorobku Stanisława Barei i zarazem pierwszy polski ekranowy "kryminał". Kanwą scenariusza były wypadki autentyczne. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych na szosie pod Pleszewem na jadący z banku samochód napadli nieznani sprawcy. Nie tylko ograbili konwój, ale zabili jeszcze cztery osoby - dwie kasjerki, strażnika i kierowcę. W utworze Barei jest podobnie. Reżyser opowiada całą historię z punktu widzenia przestępcy. Widz zatem od początku wie, kto jest czarnym charakterem.
Roman Jacenko pracuje jako fotograf w małym, prowincjonalnym miasteczku. Ma dość mieszkania na obskurnym poddaszu i zamierza szybko - co musi być niezgodne z prawem - poprawić swój los. Zakochana w Jacence kasjerka bankowa Beata informuje go o terminie i wysokości kolejnej wypłaty. W dniu, kiedy konwój z pieniędzmi jedzie do banku fotograf, udając rannego, zatrzymuje go. Dochodzi do wymiany strzałów, padają zabici, ciężko ranna zostaje także zakochana w nim kasjerka Beata, która przez przypadek znajdowała się w samochodzie. Łup ukrywa w ruinach domu i na wysypisku śmieci. Do akcji wkracza bowiem przebiegły kapitan Prokosz z miejscowego komisariatu milicji. Jacenko stara się skierować podejrzenie na konwojenta, lecz wpada w pułapkę, kiedy usiłuje odnaleźć teczkę ze zrabowanymi pieniędzmi.
Krytyka potraktowała film Barei życzliwie, zauważono zwłaszcza ciekawe kreacje Wiesława Gołasa i Elżbiety Kępińskiej. Potem Stanisław Bareja zasłynął jako twórca znakomitych komedii. Do kina sensacyjnego nie wrócił już nigdy.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Charakteryzacja
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskafotograf Roman Jacenko, sprawca napadu na konwójAgnieszkaBeata, pracownica banku, dziewczyna Jacenkikapitan ProkoszJanka, kasjerka z kombinatuwoźny w banku, ojciec Agnieszki, właściciel pokoju wynajmowanego przez Jacenkępijaczek MielochRybicki, strażnik konwoju z kombinatusierżant Walczakporucznik Kelermanmilicjant podający Jacence sprzęt na miejscu zbrodnihandlarka Krystyna Piterakowapielęgniarzbabinahandlarz Jan Piterakklientkalistonosz; nie występuje w napisachS. Kowalskimilicjant, początkujący technik fotograf; nie występuje w napisachklient; nie występuje w napisachsierżant; nie występuje w napisach