Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TARPANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1961
 • Premiera:
  1962. 02. 14
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Czarno-biały, 2616 m, 96 min

Mało znany film Kazimierza Kutza, będący - jak twierdził sam reżyser - próbą "trafienia do szerokiej publiczności". Miejscem akcji "Tarpanów" jest położony w mazurskiej głuszy ośrodek doświadczalno-hodowlany, w którym prowadzi się próby "zdziczania" tytułowych czworonogów. Nietrudno się domyślić, że proces ów ma doprowadzić do ponownego przystosowania zwierząt do życia w naturalnych warunkach i, co za tym idzie, wzmocnienia rasy. Tymczasem przywracanie tarpanów naturze wiąże się nieuchronnie ze "zdziczaniem" zajmujących się tym ludzi. Przede wszystkim kierownika ośrodka, niegdysiejszego powstańca warszawskiego, człowieka zgorzkniałego i zamkniętego w sobie, który całymi dniami samotnie przebywa w puszczy. Jego żona Nina czuje się zaniedbywana i coraz gorzej znosi jednostajne życie na odludziu. Pewnego dnia w ośrodku pojawia się Jędrek, młody tramp łakomy letnich przygód (z jego punktu widzenia reżyser prowadzi narrację). Zaczyna zabiegać o względy Basi, świeżo upieczonej absolwentki zootechniki. Ta wszakże skrycie kocha kierownika, lecz wszelkie próby zbliżenia się doń nie przynoszą efektu. Osią fabuły są uczuciowe i psychologiczne perypetie rozgrywające się w tym damsko - męskim "czworokącie". Największymi zaletami filmu są wszakże, rozgrywające się "obok" kluczowych wątków, humorystyczne scenki rodzajowe oraz zdjęcia puszczy i tytułowych koni. Godne uznania jest też aktorstwo naturszczyka, a zarazem mistrza hippiki Karola Rómmla, który wcześniej błysnął talentem w "Lotnej" Andrzeja Wajdy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:08:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego