Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEGEND OF THE WHITE HORSE

  • Tytuł polski: BIAŁY SMOK
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, USA
  • Rok produkcji:
    1986
  • Premiera:
    1987. 07. 13
  • Gatunek:
    Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży), Film fantastyczny
  • Język:
    angielski
  • Barwny, 2488 m, 87 min

    Lokacje: Góry Stołowe (Szczeliniec), Międzygórze, Słowiński Park Narodowy, Wrocław, Wieliczka.

W Karistanie, u podnóża dzikich, o niezwykłych kształtach gór, mieszka kobieta Alta z piękną, lecz niewidomą córką Jewel. Alfa, która własnymi sposobami leczy różne choroby, uważana jest przez okoliczną ludność za czarownicę. Mimo kalectwa Jewel, znająca każdą ścieżkę, każdą szczelinę, swobodnie porusza się po okolicy, a łagodność, szlachetny charakter akceptują nawet dzikie zwierzęta. W wędrówkach po skalnym labiryncie towarzyszy jej biały koń.
W odległej Kalifornii inspektor przyrody Jim Martin traci pracę za zdecydowane przeciwstawienie się nielegalnym polowaniom w rezerwacie przyrody. Niespodziewanie otrzymuje bardzo atrakcyjną finansowo propozycję: ma opracować ekspertyzę stwierdzającą, iż planowana eksploatacja cennych minerałów w górach Karasiami nie zagrozi środowisku naturalnemu.
Po perypetiach Jim z pięcioletnim synem Stevem dociera do Karistanu. Zatrzymują się w domu Alty. Jimowi pomaga w pracy Jewel doskonale znająca góry, włącznie z licznymi pieczarami i grotami. W tym samym czasie przyjeżdża do podgórskiej miejscowości Chińczyk Tai-Ching, interesujący się Altą i Jewel, a także legendą o żyjącym w jaskiniach smoku, strażniku cennych kamieni.
Jim zamierza opublikować wyniki swoich badań jednoznacznie wskazujących, iż ewentualna eksploatacja złóż może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Rezultaty badań przekazał superintendentowi, przedstawicielowi miejscowej władzy. W tej sytuacji Frank Brown, szef wszechpotężnej korporacji wysyła Doca, człowieka do zadań specjalnych, aby skłonił Jima do zmiany opinii i oddania wyników badań. Jewel, Steve i towarzyszący im biały koń, poznają labirynt skalnych korytarzy. Napadnięci przez dwóch drwali są świadkami niezwykłego wydarzenia: biały koń przemienia się w groźnego smoka, który ognistym płomieniem zamienia prześladowców w zmurszałe pnie drzew. Steve jest zachwycony nadprzyrodzoną siłą konia - białego smoka, przyjaciela Jewel.
Tai-Ching to dawny wspólnik Alty. Przed laty porwali niewidomą dziewczynkę, której szczególne właściwości mają stanowić przynętę dla smoka. Zamierzają bowiem zabić smoka: jego serce ma zapewnić im wieczną młodość, a brylanty z jego pieczary - bogactwo.
Jim odmawia wydania korporacji wyników badań. Nie daje rezultatów próba przekupstwa. Razem z synem szykują się do powrotu do Kalifornii. Steve i Jewel wyruszają do jaskini, aby pożegnać się ze smokiem. Ich śladami podążają Alta i Tai-Ching.
Tymczasem Doc decyduje się za wszelką cenę wykonać powierzone mu zadanie. Po wynajęciu czwórki miejscowych bandziorów zabija superintendenta i zatrzymuje Steye'a i Jewel jako zakładników, aby zmusić Jima do kapitulacji. Niespodziewanie Tai-Ching odbija dzieci, gdyż zależy mu, aby nieświadomie doprowadziły go do jaskini smoka. Na pomoc synowi i Jewel spieszy również Jim. W skalnym labiryncie pokonuje najemników, ale grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony Doca. Najemnik nie zdąży jednak strzelić do Jima, gdyż wcześniej dosięgnie go strzała Tai-Chinga.
W jaskini smoka Alta śmiertelnie rani Jewel, a Jim spycha Tai-Chinga w przepaść. Smok przemienia Altę w staruchę, a Jewel nie tylko uzdrawia, ale przywraca jej wzrok.
W Kalifornii Jim, u którego boku jest teraz Jewel, na konferencji prasowej kompromituje zbrodnicze plany korporacji przygotowującej się do rozpoczęcia eksploatacji minerałów w górach Karistanu.


Robert C. Fleet, amerykański aktor i pisarz, podczas pobytu na stypendium w Polsce niemal każdą wolną chwilę wykorzystywał na podróże po egzotycznym dlań kraju. W ten sposób odkrył piękno Gór Stołowych, pełnych tajemniczych zakamarków i skalnych labiryntów. Postanowił napisać scenariusz filmu, rozgrywającego się właśnie w tej okolicy. W Polsce Fleet poznał i poślubił Alinę Szpak, aktorkę krakowskiego teatru STU. Wkrótce nowożeńcy wyjechali do Los Angeles. Założyli tam firmę producencką. Po szczęśliwym sfinalizowaniu kilku pierwszych projektów, Fleet przypomniał sobie o Górach Stołowych. Napisał planowany od dawna scenariusz i nawiązał kontakt z kinematografią polską. Do nowo powstającego filmu udało mu się zatrudnić aktorów cenionych za oceanem, takich jak Christopher Lloyd, wsławiony rolą szalonego wynalazcy w "Powrocie do przyszłości" Roberta Zemeckisa oraz Dee Wallace Stone, której rozgłos przyniosła współpraca ze Stevenem Spielbergiem na planie "E.T.". Zdjęcia do "Białego smoka" powstały jednak nie tylko w Górach Stołowych, lecz także w innych malowniczych zakątkach Polski - w Wieliczce, Srebrnej Górze oraz na plaży w Łebie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:26:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.