Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCENY DZIECIĘCE Z ŻYCIA PROWINCJI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Premiera:
    1987. 01. 12
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Barwny, 3917 m, 135 min

    Lokacje: Łęczyca (plac Tadeusza Kościuszki, stacja kolejowa Łęczyca Wąskotorowa), Warszawa.

Na Juliana S. wielki wpływ miał stary Ch. - socjalista i liberał, który po wojnie wycofał się z czynnego życia politycznego. Wiosną Julian opuszcza dom. Naczelnik Frytowa, towarzysz R. , angażuje Juliana jako korepetytora dla swego syna, Krzysia. Dochodzi do zbliżenia Juliana z żoną naczelnika, panią R. Idyllę przerywają anonimy. Julian musi opuścić Frytowo. Wyjeżdża do Warszawy z listem polecającym od starego Ch. do towarzysza B. Ten załatwia mu posadę sekretarza u towarzysza M. , który w 1970 roku odsunięty został od władzy i teraz pisze pamiętniki. Julian cieszy się zaufaniem pani M. oraz imponuje młodziutkiej ich córce, Matyldzie. Zrywa ona ze swym narzeczonym, Józkiem. Julian i Matylda żyją ze sobą, po pewnym czasie okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Julian postanawia porozmawiać z ojcem Matyldy, ale ten dostaje ataku serca. Przyjeżdża pani R. i informuje M. o przeszłości Juliana. Matka Matyldy wyrzuca z domu niedoszłego zięcia. Julian wraca w rodzinne strony. Kradnie kolejarzowi pistolet i na rynku Frytowa mierzy do pani R... Kiedy odzywają się syreny strajkowe, przed oczyma Juliana pojawiają się wszyscy ci, którzy odegrali w jego życiu istotną rolę...
Film Tomasza Zygadły nawiązuje do słynnej powieści Stendhala "Czerwone i czarne". Nie jest adaptacją, lecz stanowi powtórzenie stendhalowskiego schematu akcji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIDZIANE Z DOŁU
Nowela
AutorAndrzej Mencwel
Inspiracja
CZERWONE I CZARNE
Powieść
AutorStendhal

Varia
pokaż

2024.03.01 02:14:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.