Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELKI BIEG

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1987
  • Gatunek:
    Film polityczny
  • Barwny, 2940 m, 99 min

    Lokacje: Wrocław (Most Grunwaldzki, Hala Ludowa), Siechnice.

Wiosna 1952 roku. W pociągu wiozącym grupę młodych uczestników "Biegu Pokoju" spotykają się Stefan i Radek. Na wieść, że główną nagrodą w biegu jest motocykl jawa, Radek postanawia wziąć udział w imprezie. Organizatorom przedstawia się jako aktywista ZMP. Zostaje przyjęty.
Przygotowaniami do startu kieruje ZMP-owski działacz Wrzesień. Dla niego organizacja biegu jest przede wszystkim ważnym szczeblem w karierze politycznej. Lekceważy więc ostrzeżenia fachowców dotyczące sportowej strony prestiżowej imprezy. Liczą się gromkie przemówienia, apele, hasła i dekoracje.
Na przedstartowe zgrupowanie przybywają uczestnicy biegu, aktywiści ZMP, przodownicy pracy. Wielu z nich nie jest właściwie przygotowanych do morderczego wysiłku. Podczas wieczornej projekcji filmu w Nowej Hucie, Stefan potajemnie spotyka się z siostrą. Piszą list do prezydenta Bieruta, w którym proszą o pomoc w sprawie niewinnie oskarżonego ojca. Stefan chce wręczyć list na mecie. Musi więc wygrać. Już podczas pierwszego etapu okazuje się, że kilkunastokilometrowy dystans jest za trudny dla większości uczestników. Wielu odpada. Jest wśród nich przodownik z PGR, który ze wstydu, że nie ukończył biegu, usiłuje popełnić samobójstwo. Wrzesień stara się ukryć ten fakt. Zwycięzcą etapu zostaje Kazimierz Sosna, przodownik ze stoczni. Radek i Stefan kończą etap, ale Stefan czuje, że są to granice jego możliwości.
Radek postanawia wyeliminować najgroźniejszego rywala. Kradnie Sośnie tenisówkę ze specjalną wkładką ortopedyczną.
Drugi etap. Sosna biegnie coraz gorzej, zostaje w tyle, w końcu załamuje się i odpada. Radek prowadzi. Zmęczenie i upał eliminują prawie połowę biegnących. Wrzesień zarządza dowożenie słabszych zawodników samochodem. Przeciwstawia się temu stary działacz sportowy, formalnie główny organizator biegu. Jego racje się nie liczą. Musi ustąpić. Wrzesień przejmuje kierownictwo całej imprezy. Radek kończy etap w czołówce, Stefan na dobrym miejscu. Czuje jednak, że biegu nie wygra, że zamiar dotarcia do Bieruta nie powiedzie się. Mówi o tym siostrze. Rozmowę podsłuchuje Radek.
Rozpoczyna się trzeci etap. Radek jest coraz bliżej upragnionego motoru. Wrzesień przypadkowo odkrywa, kim jest Stefan. Nie może dopuścić do jego zwycięstwa.
Słabnącego Stefana Radek podrywa do dalszej walki. Na ostatnim okrążeniu Radek odnosi kontuzję i na metę pierwszy wbiega Stefan. Za chwilę, w szatni, okazuje się, że Radek umyślnie przepuścił Stefana, chcąc mu umożliwić wręczenie listu prezydentowi. Drzwi szatni okazują się zamknięte w chwili, gdy rozpoczyna się uroczysta dekoracje zwycięzców. Spóźniony Stefan nie może przedrzeć się do podium. Zza pleców skandujących aktywistów widzi tylko jak pierwszą nagrodę odbiera inny uczestnik biegu. [Janusz Zaporowski; Filmowy Serwis Prasowy 1987/05]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

WIELKI BIEG w internecie

2024.06.06 02:25:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.