Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOHATER ROKU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 02. 23
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny (negatywy: Eastmancolor, Agfa Gevaert XT 320), 3154 m, 115 min

  Lokacje: Warszawa, Kraków.

Na początku lat 80. Lutek Danielak znalazł się "za burtą" branży rozrywkowej. Pracował w telewizji; zamieszany w czyjąś tragedię, nie został w ogóle poddany weryfikacji. Handluje wyrobami skórzanymi, produkowanymi przez brata. Natura ciągnie jednak ex-wodzireja na estradę, tym bardziej że jego znacznie odeń młodsza przyjaciółka Majka marzy o karierze baletowej. Lutek obawia się, że straci dziewczynę, jeżeli nie zdoła jej "ustawić", a dawni znajomi odmawiają pomocy. Jedni - jak prowadzący program rozrywkowy w restauracji Stefan - kierowani niechęcią do Lutka, inni - jak Chodkiewicz - względami koniunkturalnymi i zwykłą ostrożnością.
Przypadkowo Danielak ogląda w telewizji wywiad ze Zbigniewom Tatajem, pracownikiem Domów Towarowych "Centrum", który wyczuł ulatnianie się gazu przez nieszczelne przewody i zapobiegł eksplozji całego budynku. Tataj jest prawdziwym fachowcem w tej dziedzinie: ma rozeznanie w sytuacji na terenie niemal całego kraju. Zaskoczony jego szczerością i pasją, z jaką chciałby wyzwalać w ludziach potrzebę działania dla wspólnego pożytku, Lutek dostrzega w jego osobie szansę dla siebie. Poprzez znajomego dziennikarza, Odyńca, dociera do naczelnego redaktora popularnej gazety. Proponuje mu objęcie patronatu nad cyklem spotkań "bohatera" z publicznością w ramach "przybliżenia i dialogu ze społeczeństwem". Naczelny zgadza się. Tataj, wzięty na hasło "obrony wartości ogólnoludzkich przeciw nieuctwu i ignorancji" - również.
Pierwsze spotkanie niezbyt się udaje: przychodzi mało ludzi, Tataj - choć szczery w swych wypowiedziach, jest skrępowany. Później wyjaśnia Lutkowi, że chciałby "przywalić, wygarnąć", rozmawiać z publicznością, a nie opowiadać o swoim "bohaterskim czynie".
Lutek likwiduje spółkę z bratem. Pożycza od fotografika Lencza polaroid; chce przyłapać żonę podczas aktu niewierności, by wymusić na niej rozwód. Umawia się z podstawionym amantem na konkretny dzień i godzinę. Przyjmuje luźno rzuconą propozycję prowadzenia finałowego konkursu "Miss Polonia". Wreszcie przychodzi najważniejsze: nieoczekiwany telefon od Chodkiewicza. Impreza zyskała poparcie towarzysza Kulepy, wszelkie priorytety, odbędzie się ogólnopolskie tournee Tataja (finał w Warszawie), tylko trzeba opracować ideową ramę całości.
Błyskawicznie tworzy się sztab, na którego czele stają Danielak i Odyniec, otrzymują specjalny lokal biurowy. Konspekty poszczególnych spotkań z publicznością muszą być zatwierdzone przez naczelnego. Już podczas pierwszej wyprawy Lutek oznajmia Tatajowi, że naczelny nie zgodził się na różne ostre sformułowania, obiecuje, że w przyszłości to się nie powtórzy. W trakcie imprezy orientuje się, że nie ma kwiatów. Wybiega do kwiaciarni. Jej właścicielem okazuje się Romek Hawałka, dawny kolega-wodzirej. Tymczasem Tataj przedstawia zgromadzonym z całą ostrością sytuację w gazownictwie. Po powrocie Lutek natychmiast mu przerywa, a pytania od publiczności, przekazane na karteczkach, podmienia na bardziej neutralne.
Wieczorem przyprowadza do pokoju hotelowego dwie prostytutki. Tataj odmawia udziału w orgietce, ale Lutkowi udaje się sfotografować go w objęciach półnagich panienek. W autokarze, wiozącym ich do Warszawy, zauważa w rękach Zbyszka gitarę. Wpada na pomysł, by podczas następnych programów grał i śpiewał.
Po awanturze o lekcje baletu odbywane z młodym Kajtkiem, Majka odchodzi bez uprzedzenia. Danielak nie może jej odnaleźć. Brat plajtuje. Ale są ważniejsze sprawy: Lutek otrzymuje potwierdzenie, że będzie prowadzić finał konkursu "Miss Polonia" i wiadomość, że na finał "Bohatera Roku" w Teatrze Wielkim przyjdzie tow. Kulepa. Ubezpiecza się na wszelki wypadek, składając naczelnemu donos na Tataja i Odyńca i zaznaczając, że on sam odpowiada tylko za sprawy organizacyjne.
Kolejna impreza odbywa się na stadionie. Jest to już show z udziałem kaskaderów i helikopterów; Zbyszek- choć wściekły, że "robi z siebie małpę"- gra na gitarze. Podczas bankietu w hotelu Lutek spostrzega nagle, że wiecznie pijany Odyniec tym razem jest trzeźwy; po kilku latach niełaski odzyskał zaufanie - mianowano go "głównoodpowiedzialnym" za przebieg i powodzenie imprezy. Lutek wymyka się ze Zbyszkiem z przyjęcia na basen; w wodzie chwyta go atak serca. Lekarz każe mu wziąć urlop i wyjechać do sanatorium. Ale Danielak nie ma na to czasu. W drodze powrotnej zauważa na ulicy Majkę. Wyskakuje z autokaru, pada na kolana przed dziewczyną... Następny dzień spędzają wspólnie na działce Tatajów. Potem Lutek prezentuje kasetę z nagraniem Majki dyrektorowi teatru, który obiecuje, że przyjmie ją do baletu. Pojawia się żona Lutka. Przejrzała ich grę i jest gotowa przyjąć marnotrawnego męża na nowo; o rozwodzie nie ma mowy.
Odyniec robi kłopoty w związku z kolejną imprezą. Interwencja u Chodkiewicza nie przynosi rezultatu. "Odyniec się potknie, a za nim inni. Bohater Roku - to lipa. Ale pan już jest ustawiony i zrehabilitowany" - oświadcza Chodkiewicz.
Ostatnie miasto przed warszawskim finałem. Po występach zaczepia Tataja mężczyzna, który zarzuca mu nieuczciwość. Wstrząśnięty Zbyszek ucieka, ukrywa się przed Lutkiem. Odyniec grozi, naczelny szantażuje. Niemal równocześnie nadchodzi wiadomość, że kto inny prowadzi konkurs o tytuł "Miss Polonia". Danielak jeszcze raz próbuje szukać pomocy u Chodkiewicza, ale ten wyjeżdża na placówkę do Grecji. Lutek decyduje się na zagranie ostatnim atutem: zdjęciami zrobionymi w hotelu. Majka, którą chce wysłać do Zbyszka, po obejrzeniu fotografii odmawia i odchodzi.
Tymczasem przed imprezą Tataj zgłasza się sam. Obaj mają świadomość, że zostali oszukani, choć każdy inaczej. Danielak odczytuje napisany przez Odyńca tekst, zapowiada spotkanie z bohaterem roku. Zbyszek wychodzi na scenę, ale po chwili bez słowa wraca za kulisy. Konsternacja na widowni, awantura za kulisami. Odyniec, naczelny i Kulepa żądają od Lutka, by Tataj wywiązał się do końca ze swych zobowiązań. Danielak wykrzykuje im słowa gorzkiej prawdy, ryzykując, a właściwie zaprzepaszczając całą swą karierę. Ale na odbudowanie przyjaźni z Tatajem jest już za późno.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1986
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
  za reżyserię
 • 1987
  Moskwa (MFF)-nagroda specjalna jury
 • 1987
  Moskwa (MFF)-nagroda Stowarzyszenia Filmowców Radzieckich

BOHATER ROKU w internecie

Patrz także:
schowaj

 • 1977
  Film fabularny / Feliks Falk
2022.05.21 07:07:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl