Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCHANKOWIE Z MARONY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1966
 • Premiera:
  1966. 11. 25
 • Gatunek:
  Melodramat
 • Czarno-biały, 2800 m, 98 min

  Pleney: Gródek nad Dunajcem, Jezioro Rożnowskie.

Wierna ekranizacja znanego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Historia tragicznej miłości Oli - wiejskiej nauczycielki i Janka - ciężko chorego na gruźlicę pensjonariusza sanatorium. Krytyka wskazywała na duże walory "literackie" filmu Jerzego Zarzyckiego - znakomite dialogi, niebanalne charaktery, subtelnie skonstruowaną intrygę. Podobały się także zdjęcia Wiesława Rutowicza, który wyczarował swą kamerą nastrój pełen smutku i melancholii idealnie pasujący do jesienno-zimowych krajobrazów, na których tle rozgrywa się akcja. Interesującą kreację stworzyła Barbara Horawianka jako Ola. Pozostali aktorzy, niestety, wypadli gorzej, choć grane przez nich postacie dawały spore możliwości do ciekawej interpretacji. W konfrontacji z prozą Iwaszkiewicza film Zarzyckiego wprawdzie broni się, ale - jak pisał jeden z recenzentów - czyni to z pewnym wysiłkiem.
Akcja rozgrywa się w malowniczej wsi Marona, w której znajduje się sanatorium przeciwgruźlicze. Ola, nauczycielka miejscowej szkoły, poznaje Janka, pacjenta sanatorium, i Arka, jego kolegę. Obaj robią na niej duże wrażenie. Kobieta wybiera Janka, ich romans staje się głośny we wsi. Jesienią Janek zostaje usunięty z sanatorium za naruszenie dyscypliny, a kierownik szkoły sugeruje Oli brak zasad moralnych. Wzburzona kobieta odchodzi z pracy, Arek opuszcza wieś, a kochankowie zamieszkują w wynajmowanym pokoju. Zimą stan zdrowia Janka pogarsza się, pewnej nocy dostaje silnego krwotoku. Wówczas wyznaje, że ma żonę i kilkuletniego synka. Zrozpaczona Ola posyła po pielęgniarkę, sama wyrusza do odległej apteki po zastrzyki. Gdy wraca, przy łóżku chorego zastaje jego żonę. Ola samotna, bez środków do życia, odchodzi . . . [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOCHANKOWIE Z MARONY
Opowiadanie
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Varia
pokaż

2020.05.20 00:19:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman