Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Antkowiak

Andrzej Antkowiak - galeria

 
zwiń

  • 1936. 10. 14
    Data urodzenia
    Poznań
  • 1958
    Wykształcenie
    Studium Aktorskie Byrskich w Kielcach
  • 1958. 10. 21
    Debiut teatralny
    rola Pana F. w sztuce "Zło krąży" w Teatrze Nowym w Poznaniu
  • 1979. 01. 21
    Data śmierci
    Olsztyn; pochowany w Poznaniu na Junikowie (pole 33 kwatera 2)

Aktor. Jeszcze w szkole (Studium Aktorskie Byrskich w Kielcach) wcielił się w trzy role Trubadura, Rybałta i Pustelnika w "Dziejach Tristana i Izoldy" (1957). W roku 1958 grał w poznańskim Teatrze Polskim. Kolejno był aktorem Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (1959-1964), oraz stołecznych teatrów Współczesnego (1965-1966) i Polskiego (1966-1978). Pod koniec życia współpracował z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie. Zagrał kilkadziesiąt interesujących ról pod okiem wybitnych twórców polskiego teatru - Jerzego Krasowskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Kreczmara, Erwina Axera, Jana Kulczyńskiego, Augusta Kowalczyka.
Od końca lat pięćdziesiątych współpracował z Telewizją Polską, w której zagrał kilkadziesiąt ról w poniedziałkowym Teatrze Telewizji. Grywał również w Teatrze "Kobra" i widowiskach poetyckich.
Antkowiak był zdecydowanie aktorem teatralnym. Mimo znakomitych warunków zewnętrznych w filmie zagrał tylko kilkanaście razy. W jego dorobku ekranowym wyróżniają się przede wszystkim sugestywnie zagrane postacie mężczyzn słabych, pogodzonych z losem, naznaczonych piętnem śmierci - Janka w ekranizacji opowiadania Iwaszkiewicza "Kochankowie z Marony" (1966), Offlanda Heltona w "Zmartwychwstaniu Offlanda" (1967), ukrywającego się w czasie okupacji Żyda Sebastiana Goldsteina we "Wniebowstąpieniu" (1968).
Znakomite warunki głosowe sprawiły, że chętnie zatrudniano go w dubbingu. [Andrzej Androchowicz]

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.12.12 20:05:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.