Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZDROŻE CAFE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2005. 11. 11
  • Barwny (negatyw: Kodak), 112 min

    Okres zdjęciowy: 19 listopada 2004 - 4 marca 2005.
    Lokacje: Czerwińsk nad Wisłą.

Wiwisekcja zbrodni zainspirowana autentyczną historią dokonanego przed paroma laty napadu na jeden z warszawskich oddziałów Kredyt Banku, kiedy to z ręki napastników zginęło czworo pracowników tej placówki. Leszek Wosiewicz nakręcił film, w którym pokazuje, jak z bezmyślności, naiwności, braku refleksji nad konsekwencjami swoich czynów, ale także z niesprzyjających okoliczności zewnętrznych (braku pieniędzy, perspektyw, odpowiednich wzorców) rodzi się zło. Film otrzymał nagrody za reżyserię i montaż na FPFF w Gdyni w 2005 r.

Grześ wychowywał się w małym miasteczku. W walącym się domu mieszkał z matką, siostrą Dusią i niepełnosprawnym umysłowo bratem Bronkiem. Ojciec dawno porzucił rodzinę. Z czasem chłopak postanawia spróbować szczęścia w stolicy. W Warszawie nie wiedzie mu się jednak dużo lepiej. Pracuje w siłowni jako ochroniarz (matka marzy dla niego o pracy policjanta), mieszka w obskurnej kamienicy na Pradze. Dusia, w oczach Grzesia ideał kobiety: piękna, dobra, szlachetna, ma z kolei nadzieję ułożyć sobie życie u boku znacznie starszego od niej senatora Łuckiego, który obiecuje jej małżeństwo (oczywiście po rozwodzie z pierwszą żoną). Grześ, który darzy siostrę uczuciem znacznie głębszym niż to przystoi bratu, nie może tego przeboleć. Ale matka widzi w tym szansę dla córki, kiedy więc senator postanawia wynająć ukochanej mieszkanie w Warszawie, ta zgadza się na przeprowadzkę pod warunkiem, że zabierze ze sobą matkę. W takiej sytuacji również najmłodszy Bronek musi zamieszkać w stolicy, ale już pod opieką Grzesia.
Poczuwając się do zapewnienia bytu całej rodzinie, Grześ rozgląda się za lepszym zajęciem. W siłowni poznaje policjanta "Maka", który dostrzegając tkwiące w chłopaku dobro próbuje przeciągnąć go na swoją stronę. Ale Grześ nie ma czasu dorabiać się latami na skromnej posadce. Nie radzi sobie z opieką nad Bronkiem, chce wyrwać siostrę z ramion senatora, zanim będzie za późno. Marzy o czymś, co go szybciej i lepiej ustawi w życiu. Taką szansę wydaje się otwierać przed nim inny z bywalców siłowni, gangster "Mały", prawa ręka mafiosa zwanego "Gnatem". "Mały" kontaktuje go z "Gnatem", który daje Grzesiowi pistolet, żeby oswajał się z bronią i czekał na rozkazy.
Tymczasem do Grzesia dołączają dwaj koledzy przybyli z rodzinnego miasteczka: Michał i Irek. Oni też nie mają nic poza młodością i marzeniami o wygodnym życiu. Kiedy więc poznany w siłowni ochroniarz Gerard napomyka im o skoku na bank, w którym pracuje, trzej przyjaciele nie wahają się długo. Milion złotych w bankowym sejfie rozpala ich wyobraźnię. Wprawdzie Gerard studzi ich zapały, że połowę z tej sumy zabierze on jako organizator napadu, a Grześ, Michał i Irek będą musieli się podzielić drugą połową, ale to i tak jest więcej, niż kiedykolwiek zdołaliby zarobić. Wyznaczonego dnia, wszyscy trzej w kominiarkach na głowach, uzbrojeni w pistolet od "Gnata", mający im służyć tylko do postraszenia obecnych, pojawiają się w banku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 03:30:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.