HUBAL
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1973
- Premiera:1973. 09. 03
- Gatunek:Film wojenny, Film biograficzny
- Barwny, Metraż: 70 mm - 4625 m, 35 mm - 3700 m, 126 min
Lokacje: ok. Anielina, Poświętne (m.in. bazylika), wieś Swolszowice, Sulejów (Opactwo Cystersów), Łódź (poddasze pałacu Alfreda Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/3), wieś Błota zalana przez wody Zalewu Sulejowskiego.
"Hubal" to epicki obraz kilkumiesięcznej walki oddziału majora Henryka Dobrzańskiego. Legendarny Hubal był wnukiem powstańca z 1863 roku. W 1914 roku po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do II Brygady Legionów Polskich gen. Józefa Hallera. Podczas I wojny światowej odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari V klasy i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. W dwudziestoleciu międzywojennym był zawodowym oficerem. Henryk Dobrzański był także słynnym jeźdźcem, członkiem polskiej ekipy na olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku. Po klęsce wrześniowej nie zdjął munduru i do końca kwietnia 1940 roku dowodził stworzonym przez siebie pierwszym oddziałem partyzanckim. Zwany przez Niemców "Szalonym majorem", zginął w zasadzce 30 kwietnia 1940 roku.
Dowódca 110 pułku ułanów na wieść o stracie jednego szwadronu 23 września 1939 roku rozwiązuje pułk. Jego zastępca, major Dobrzański, samorzutnie przejmuje dowództwo. Pozostaje przy nim około 180 ułanów. Major decyduje, że oddział pójdzie z odsieczą walczącej jeszcze Warszawie. Po otrzymaniu wiadomości o kapitulacji stolicy Dobrzański podejmuje decyzję o przeprawie przez Węgry do Francji, ślubuje też, że nie zdejmie munduru. Oddział przechodzi na ziemię kielecką. W Bodzentynie major ogłasza decyzję o pozostaniu w kraju. Żołnierze i dowództwo przyjmują pseudonimy, Dobrzański odtąd zwany będzie Hubalem. Dowodzony przez niego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego podejmuje walkę partyzancką. Dowództwo Związku Walki Zbrojnej nie akceptuje poczynań Dobrzańskiego Hubala i nakazuje rozwiązanie oddziału. Rozgoryczony major z garstką oddanych żołnierzy kontynuuje walkę. Niemcy pacyfikują wsie, terroryzują i mordują ludność cywilną, wobec czego Hubal rezygnuje z pomocy chłopów. Otoczony wiosną 1940 roku wpada w zasadzkę, w której ginie.
Realizacja filmu trwała 10 miesięcy, większość scen nakręcono na szlaku walk hubalczyków. Wkroczenie oddziału Hubala do wsi Poświętne i udział żołnierzy w nabożeństwie nakręcono w tym samym barokowym kościele i z udziałem mieszkańców Poświętnego i okolic, pamiętających owe wydarzenia. W naturalnej scenerii zrealizowano także sceny pacyfikacji wsi - na potrzeby filmu spalono przeznaczone do rozbiórki autentyczne, istniejące w okresie okupacji chałupy wsi Swolszowice. Sekwencję śmierci Hubala nakręcono w tym samym miejscu, gdzie nastąpiła ona naprawdę. Jednym z konsultantów był Zygmunt Laskowski z Anielina, który w 1940 roku rozpoznał zmasakrowane przez Niemców zwłoki majora Dobrzańskiego. W scenach batalistycznych brało udział łącznie 500 osób, 100 koni, w tym 25 specjalnie szkolonych.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserskaw napisach nazwisko: Biernacki
- Scenariusznie występuje w napisach; Szczepański wycofał swoje nazwisko na znak protestu przeciwko zmianom w scenariuszu dokonanym przez Bohdana Porębę; pierwotna wersja scenariusza Szczepańskiego, pod tytułem "Szalony major", została opublikowana w miesięczniku "Dialog" (1969, nr 9, s. 17-83)
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykichór
- DyrygentWiesław Czerskichór
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Ewolucje kaskaderskieM Szmidtnie występuje w napisach
- KonsultacjaMarek SzymańskiMieczysław Siedlecki
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaMarianna Cel "Tereska", członek oddziału "Hubala"kapitan Maciej Kalenkiewicz "Kotwicz"rotmistrz Stanisław SołtykiewiczMaruszewski, urzędnik pocztowy z Opoczna, członek oddziału "Hubala"ksiądz Ludwik Mucha, członek oddziału "Hubala"plutonowy Józef Alicki, członek oddziału "Hubala"pułkownik Leopold Okulicki "Miller", wysłannik z Komendy Głównej ZWZ"Bania", członek oddziału "Hubala"ksiądz Ptaszyńskikapral Franciszek Głowacz "Lis", członek oddziału "Hubala"podporucznik Modest Iljin "Klin", członek oddziału "Hubala"porucznik Feliks Karpiński "Korab", członek oddziału "Hubala"podchorąży Zygmunt Morawski "Bem", członek oddziału "Hubala"porucznik Masłowski "Samson", członek oddziału "Hubala"generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz "Torwid"żona właściciela stadniny, gospodyni wigiliiZofia Arkuszewska, właścicielka majątku w Krubkachplutonowy Romuald Rodziewicz "Roman", członek oddziału "Hubala"pułkownik Dąbrowski, dowódca Dobrzańskiego w czasie kampanii wrześniowejkapitan Józef Grabiński (w rzeczywistości Grabowski) "Pomian", członek oddziału "Hubala"podporucznik Marek Szymański "Sęp", członek oddziału "Hubala"podchorąży Henryk Ossowski "Dołęga"podchorąży Leon Gołko, członek oddziału "Hubala"właściciel stadniny, gospodarz wigiliiczłonek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"łączniczkacórka właścicieli stadninygospodarz w Gałkachkapral Stanisław Wiśniewski, członek oddziału "Hubala"Marian, członek oddziału "Hubala"oficer w dworku udający się na Węgryczłonek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"łączniczkaczłonek oddziału "Hubala"krawiec Jan (w rzeczywistości Wacław) Wilczyński, członek oddziału "Hubala"członek oddziału "Hubala"leśniczy Eugeniusz Wróblewskiczłonek oddziału "Hubala"starszy szeregowy Kaczorowski, członek oddziału "Hubala"rotmistrz Józef Walicki "Walbach", członek oddziału "Hubala"gestapowiecczłonek oddziału "Hubala"plutonowy Antoni Kisielewski, członek oddziału "Hubala"złodziej Sawickichłop przy zwłokach "Hubala"J DyndaK MarkowskiT Ostaszkiewiczgospodyni przyszywająca guziki do munduru "Hubala"; nie występuje w napisachnie występuje w napisachczłonek oddziału "Hubala"; nie występuje w napisachnauczyciel Stoiński "Brzoza", członek oddziału "Hubala"; nie występuje w napisachnie występuje w napisachoficer niemiecki przy zwłokach "Hubala"; nie występuje w napisachchłop; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1974Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-"Gwiazda Filmowego Sezonu"
- 1974Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złoty bilet (nagroda kierowników kin)
- 1976Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
- 1973Nagroda Ministra Obrony Narodowej
I stopnia - 1973Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka
- 1974Sopot (FF)-Statuetka Wolności
- 1974Panama (MFF)-nagroda aktorska
- 1973Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")-w kategorii: najlepszy aktor lub debiut aktorski