Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARIERA NIKOSIA DYZMY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Premiera:
  2002. 03. 15
 • Barwny (negatyw: Kodak Vision, Estman Kodak), dźwięk: Dolby Digital, 108 min

  Okres zdjęciowy: 10 października - 21 listopada 2001.
  Lokacje: Pabianice (cmentarz ewangelicki, siedziba firmy "Aflofarm" przy ul. Partyzanckiej), Łódź (pałac Poznańskich przy ul. Ogrodowej, ul. Maratońska, rektorat PWSFTviT - filmowy gabinet senator Walewskiej, rektorat Akademii Medycznej - filmowy gabinet ministra Jaszuńskiego, siedziba "Polonii" przy Al. Mickiewicza - filmowy gabinet Kilińskiego, hipermarket M1, park Poniatowskiego, ul. Wólczańska przy szpitalu Pirogowa, Aleja Anstadta, stacja kolejowa Łódź Niciarnia), Wola Błędowska k. Łodzi (pole golfowe), Leśmierz (cukrownia), Warszawa, Gdynia (port).

  Uroczysta premiera filmu: 7 marca 2002, Łódź (kino "Bałtyk"), 14 marca 2002, Warszawa (kino "Kinoteka").

"Nienawidzę ciepłej wódki. Żeby tak się stało, żebym już nie musiał nigdy ciepłej pić..." Nikodem Dyzma, utalentowany pracownik małej firmy pogrzebowej, niezrównany mówca funeralny, nie ma zbyt wielkich oczekiwań od życia. Ot, może jakoś się wkręcić do biznesu i zarobić te dodatkowe kilkaset złotych na lodówkę do mrożenia gorzały. Okazja trafia się sama, za sprawą podwędzonego zaproszenia na koktajl dyplomatyczny. Zastawione stoły i cała masa zimnej wódki... tutaj Nikoś czuje się jak ryba w wodzie. Do czasu. Oblany wybornym trunkiem przez nieuważnego i nieokrzesanego gościa, zdenerwowany i podpity Nikoś obrzuca bufona przekleństwami.
Ten z pozoru drobny epizod okazuje się punktem zwrotnym w karierze mistrza ceremonii pogrzebowej. Wieść, że tajemniczy nieznajomy publicznie naubliżał znienawidzonemu wicepremierowi Terkowskiemu, elektryzuje zgromadzoną na bankiecie śmietankę polityczną. O względy Nikosia zabiegają Roman Kiliński, król zagęszczacza spożywczego i obdarzona bujnym temperamentem pani senator z senackiej Komisji Skarbu. Kim jest Nikodem Dyzma? Doktorem ekonomii, szarą eminencją w elitach władzy, utalentowanym biznesmenem? Mit, że Nikoś załatwi wszystko, rozchodzi się lotem błyskawicy. Balansując między sypialniami wpływowych kobiet, gabinetami dyrektorów spółek i salonami polityków, Dyzma - za sprawą przypadku czy może instynktu - uczy się, jak wielką wagę może mieć z pozoru nieistotna, mimochodem rzucona informacja. Świat biznesmenów z kilkoma klasami szkoły podstawowej, odgrzewających mity podziemia polityków i ich znudzonych młodych żon, pożądliwie wyciąga ręce w kierunku nowego bohatera współczesności. Już wkrótce o Nikosia upomni się ulica - tylko Dyzma, mówiący tym samym językiem, co oni, potrafi uspokoić wzburzonych rolników i "wejść między ludzi". Były grabarz, głoszący, że dobre tylko to, co polskie, błyskawicznie pnie się w rankingach najpopularniejszych polityków. Nic więc dziwnego, że w sytuacji załamania narodowej gospodarki Nikoś, ulubieniec ludu i elity, staje się postacią ze wszech miar pożądaną przez skorumpowany i bezradny rząd....

BOHATEROWIE DRAMATU
Nikodem Dyzma, zwany "Nikosiem".
Wiek - 39 lat. Wykształcenie - średnie niecałkowite. Stan cywilny - kawaler. Zainteresowania - Jak każdy. Zjeść lubię, wypić. Do niedawna nie miał farta. Jak woził dżinsy do Ruskich, to z milionowej rzeszy przemytników zamknęli tylko jego. Teraz zaczyna nowe życie. Mówią o nim, że jest lepszy od Kołodki. Ja nazywam się prezes Dyzma i po to zgodziłem się być prezesem, by pomóc ludziom takim jak wy i takim jak ja sam, przemawia do tłumu. Nareszcie facet z jajami i z twarzą, bo już od tych bladych ch... to się rzygać chce, komentuje Nikosia statystyczny Polak. I wierzy mu.
Roman Kiliński - monopolista na rynku zagęszczacza spożywczego. Wykształcenie zdecydowanie niepełne. Praktyka zawodowa bogata. W latach 80-tych odbywał staż po Pewexem. To ja zbudowałem kapitalizm w tym kraju. I żadnej wdzięczności, nic, ocenia. Dąży do zablokowania importu zagranicznych zagęszczaczy, i do tego niezbędny jest mu Nikoś. Wszelkie podobieństwa zamierzone i nieprzypadkowe.
Poraziński - asystent Nikosia. Idealny. Wykształcony. Biegle języki. Doskonale wychowany. Wedle słów przełożonego, reprezentant pokolenia "ni w dupę ni w oko": I po co skończyłeś ten swój Oxford? - Jak patrzę na pana prezesa to sam się zastanawiam - przyznaje samokrytycznie.
Jadzia - młoda żona ministra Jaszuńskiego, specjalisty od rozpuszczania polskiego cukru. Wziął ją z mazurskiej wsi. Bycie żoną ministra dało jej wolność, ale ma też swoje złe strony: władza tak działa, że odejmuje moc w jajach... Przystojny Nikoś jest jak miód na jej.. serce.
Senator Anna Walewska - Kobieta z politycznym (i nie tylko) temperamentem. Jej pragnienie dogłębnego poznania wszelkich wariantów sztuki erotycznej rozkłada na łopatki nawet najbardziej wytrwałych zawodników. Mściwa bestia. Nie daj Boże narazić się jej - tak w polityce, jak i w miłości.
Władeczek - największy przegrany dramatu. Grabarz, wygląd plebejski. Ale ambicje swoje ma. To on zmotywował Nikosia do walki o pieniądze na lodówkę. Teraz chce wydać nieautoryzowaną biografię ulubionego bohatera mediów.
oraz.... ministrowie, dyrektorzy, żony ministrów, premier, lud pracujący miast i wsi i bracia Kaczory. [z materiałów promocyjnych producenta filmu]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
KARIERA NIKODEMA DYZMY
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz
W napisach filmu brak informacji o literackiej inspiracji scenariusza powieścią Dołęgi-Mostowicza.

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Lubomierz (Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych)-Srebrny Granat
 • 2002
  Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Złoty Bilet
  za zajęcie czwartego miejsca w rankingu oglądalności
 • 2003
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepsze kostiumy

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 03:06:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.