Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KŁAMCZUCHA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Premiera:
  1982. 09. 06
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2814 m, 98 min

  Lokacje: Poznań (dworzec kolejowy Poznań Główny).

Małgorzata Musierowicz należy do ulubionych autorek czytelników kilku- i kilkunastoletnich. Debiutowała powieścią "Małomówny i rodzina". Popularność przyniósł jej cykl zatytułowany "Jeżycjada", na który złożyły się znane utwory, jak : "Szósta klepka", Ida sierpniowa", "Kwiat kalafiora", "Opium w rosole", "Brulion Bebe B.", "Noelka" , czy wreszcie "Kłamczucha", na kanwie której powstał scenariusz filmu. Autorka z powagą traktuje problemy nastoletnich bohaterów swoich książek. Bez ironii i przesadnego sentymentalizmu ukazuje młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie, przeżywają pierwsze, wielkie miłości i przyjaźnie, często popadają w konflikty.
Bohaterka "Kłamczuchy", Aniela Kowalik, ma szesnaście lat, mieszka wraz z ojcem rybakiem w Ustce. Jej pasją jest teatr, marzy o karierze aktorki. Kiedy pewnego dnia spotyka w swym rodzinnym miasteczku sympatycznego chłopaka, zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Paweł Nowacki, który pochodzi z Poznania, gdzie mieszka i uczy się w liceum, wkrótce wyjeżdża. Przeżywająca swą pierwszą miłość Aniela nie może znieść rozstania z ukochanym. Postanawia za wszelką cenę być z nim, nawet kosztem najbliższych. Zjawia się niespodziewanie u mieszkających w Poznaniu dalekich krewnych i opowiada zmyśloną historyjkę o powtórnym małżeństwie ojca. Rodzina wzruszona smutnym losem nastolatki, zatrzymuje ją u siebie. Tymczasem Aniela konsekwentnie realizuje swój szalony plan. Przed południem chodzi do szkoły poligraficznej, a po lekcjach przeistacza się we Franciszkę Wyrobek, która jako pomoc domowa jest zatrudniona u Nowackich.
W filmie obok aktorów zawodowych wystąpili licealiści i studenci. Anielę, tytułową kłamczuchę, zagrała Małgorzata Wachecka, wówczas uczennica jednej z łódzkich szkół średnich. W jej filmowego ukochanego wcielił się student PWST w Krakowie, Grzegorz Matysik.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KŁAMCZUCHA
Powieść
AutorMałgorzata Musierowicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1981
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Wyróżnienie
 • 1981
  Moskwa (MFF)-nagroda Ministra Oświaty ZSRR
 • 1981
  Moskwa (MFF)-Nagroda dziennikarzy rosyjskich
2020.05.20 00:17:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl