Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GŁOSY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1982. 07. 26
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2923 m, 98 min

Ewa Domańska, 35-letnia asystentka na wydziale chemii, od dłuższego czasu słyszy głosy - nawiedzający ją niekiedy modulowany zespół dźwięków, który przerywa jej sen i doprowadza do ataku nerwowego kończącego się omdleniem. Po jednym z takich ataków, który ma miejsce podczas zajęć prowadzonych ze studentami, Ewa trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie zostaje poddana intensywnej terapii. Wyniki badań nie wskazują na jakiekolwiek zmiany chorobowe w organizmie, ale psychiatra, przeprowadzający wywiad z pacjentką stwierdza krańcowe przemęczenie, rozdrażnienie i zdenerwowanie.
W tym samym czasie jej rówieśnik Marek Ruda, doktorant na wydziale elektroniki, zapalony krótkofalowiec, popada w konflikt ze swoim otoczeniem. Jego żona, poirytowana brakiem zainteresowania ze strony męża, wyjeżdża służbowo w teren nie zostawiając adresu. Promotor i koledzy z uczelni nie potrafią zrozumieć zniechęcenia, jakie ogarnęło Marka, a decyzja o przerwaniu przewodu doktorskiego z powodu uznania tematu za niepotrzebny oceniana jest jako krok bardzo nierozważny. Tak samo myśli matka Iwony, żony Marka, która w tym widzi przyczynę małżeńskich problemów córki. Gotowa więc jest wszystko naprawić wykorzystując swoje stare znajomości z dziekanem. Marek jednak odrzuca jej propozycje, tym bardziej że dziekan jest jedyną na uczelni osobą podzielającą jego poglądy na kwestie prowadzenia prac naukowych.
W szpitalu Ewę nadal męczą tajemnicze głosy. Rozmowy z lekarzem nie pomagają wyjaśnić ich przyczyn. Również kontakt z księdzem nie przynosi spodziewanego uspokojenia. Andrzej, były mąż Ewy, podejmuje starania, by opuściła szpital. To samo sugeruje jej Zosia, niegdyś najbliższa przyjaciółka, obecnie kochanka Andrzeja. Za jej radą Ewa daje ogłoszenie do prasy, w którym poszukuje inżyniera elektronika mogącego przeprowadzić serię eksperymentów prowadzących do rozwikłania tajemnicy głosów. Zgłasza się Marek - według niego głosy oznaczają próbę kontaktu cywilizacji pozaziemskiej, która wybrała Ewę na swoje medium. Kompletuje więc odpowiednią aparaturę potrzebną do przeprowadzenia doświadczeń o charakterze elektroniczno-parapsychologicznym. Pierwsze eksperymenty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ale budzą niepokój różnych ludzi, którzy usiłują odwieść Ewę od współpracy z Markiem, a także wpłynąć na Marka, by zaniechał swoich badań.
Ewa otrzymuje roczny urlop zdrowotny na uczelni, Zosia, która jest dentystką, usuwa jej kwarcową plombę. To była prawdopodobna przyczyna dręczących ją głosów - kwarcowy kryształ mógł działać jak dioda radiowa odbierająca sygnały elektromagnetyczne. Jednak Ewa postanawia zataić przed Markiem takt ustania głosów - obcowanie z inżynierem przynosi jej uspokojenie, daje nadzieję na psychiczną stabilizację. Ale on poznaje prawdę i symulująca atak Ewa zostaje wyrzucona z mieszkania. Ciąży na niej nie tylko zarzut oszukiwania naukowca widzącego w jej przypadku nowy temat pracy doktorskiej, ale także fakt, iż prowadzenie dwuznacznych eksperymentów pogłębiło jego konflikt z żoną.
Małżeństwo z jednym ze swoich studentów wydaje się Ewie właściwym remedium na zbliżający się stres. W chwili po ceremonii ślubnej dostaje wiadomość, że Marek przebywa na leczeniu w zakładzie zamkniętym. Odwiedza go i dowiaduje się, że teraz on odbiera dziwne sygnały. Ewa postanawia razem z nim podjąć nowe eksperymenty... [Waldemar Piątek; Filmowy Serwis Prasowy 1981/11]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1981
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Honorowe
  za dźwięk
 • 1981
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Honorowe
  za montaż
 • 1981
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Honorowe
  za rolę
2022.05.21 07:03:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl