Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TEST

1964
Krzysztof Gradowski

Eksperyment społeczny i filmowy, który zainspirowany został autentycznym zdarzeniem. W kwietniu 1963r. 11-letni chłopiec uciekł w piżamie ze szpitala, przeszedł całą Warszawę i przez nikogo o nic nie pytany dotarł do domu. Ekipa filmowców zdecydowała się zainscenizować podobną sytuację i śledzić dziecko ukrytą kamerą.

Kamera porusza się po ulicach niczym w filmach nurtu cinéma vérité. Z pewnego dystansu obserwuje chłopca, niekiedy ukazując go w szerszych planach, innym razem w nieco bliższych. Choć nie operuje zbliżeniami, to pozwala zaobserwować reakcje przejawiające się na twarzach i w gestach przechodniów. Niestety jest ich niewiele. Tłum płynie przez miasto niemal całkowicie zobojętniały. Czasami ktoś spojrzy na dziecko w piżamie, niekiedy obejrzy się za nim nieco zdziwiony. Większość mija go lub celowo odwraca głowę. Nie wzbudza zainteresowania nawet w barze mlecznym, do którego wstępuje i przygląda się jedzącym klientom. Nadzieja w odbiorcach pojawić się może, gdy zobaczą chłopca na skrzyżowaniu: wchodzi na jezdnię, ale cofa się na chodnik, kobieta oczekująca na przejściu szuka czegoś w torebce, jakby chciała coś dać dziecku, spogląda na nie, ale ostatecznie nie zwraca się do niego. Jest chłodno, ludzie na ulicach ubrani są w kurtki i płaszcze. Nikt jednak nie pyta, czy chłopcu jest zimno, skąd i dokąd zmierza, gdzie są jego opiekunowie. Ścieżkę dźwiękową filmu wypełnia miejski gwar przebijający się przez niepokojąco monotonną muzykę, która momentami nagle urywa się. Na koniec kamera gwałtownie cofa się i ukazuje szeroki plan ulicy – chłopiec ginie w tłumie.

Test to najstarsza z zachowanych etiud dokumentalnych Krzysztofa Gradowskiego. Trzy lata później zrealizował Po wyroku, wstrząsający obraz środowiska społecznego, w którym żyli młodzi mężczyźni skazani za gwałt na koleżankach. Po kolejnych trzech latach powstaje Zanik serca. Gradowski podejmuje w nim temat starości oraz stosunku rodziny i sąsiadów do schorowanej i zniedołężniałej kobiety. Szkolne filmy reżysera wraz z Zanikiem serca tworzą wyraźną linię dokumentu społecznie zaangażowanego w twórczości Gradowskiego. Dokumentalista stawia diagnozę dotyczącą moralnej kondycji polskiego społeczeństwa przełomu lat 60. i 70. zbliżoną do tej, jaką postawią wkrótce twórcy „kina moralnego niepokoju”, ukazując cynizm, odrzucenie podstawowych zasad, egoizm, zobojętnienie. Jednocześnie forma każdego z tych filmów, nadaje im uniwersalny, ponadczasowy wymiar.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.