Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Bolesław W. Lewicki

 
zwiń

 • 1908. 08. 28
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1931
  Wykształcenie
  Filozofia, filologia polska i etnologia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie
 • 1937
  Wykształcenie
  Studium Technologii Filmu na Politechnice Lwowskiej
 • 1938
  tytuł doktora filozofii uzyskany na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie
 • 1969
  Nagroda
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za "szczególne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktyczno-wychowawczej i organizacji procesu dydaktycznego"
 • 1970
  tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych
 • 1981. 07. 23
  Data śmierci
  Łódź
 • 2019
  16 października na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Bolesława Lewickiego w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia")

Teoretyk filmu, krytyk, pedagog. W latach 30. był m.in. recenzentem w wydawanej we Lwowie gazecie "Słowo Polskie" i w "Gazecie Lwowskiej" i nauczycielem w gimnazjum. W latach 1932-35 działał w Klubie Filmowym "Awangarda". W roku 1937 zrealizował kilka filmów oświatowych (we własnoręcznie napisanym życiorysie z roku 1951 wymienia ich tytuły: "Kamień Dobosza", "Święto poległych", "Pieśń listopadowa" oraz współpraca przy realizacji makietowego filmu "Stary Lwów"). W roku 1939 rozpoczął pracę w Polskim Radiu, był m.in. kierownikiem programowym Rozgłośni Toruńskiej. Całą wojnę przeżył w obozach koncentracyjnych, przebywał m.in. w Auschwitz, Gross-Rosen i Dachau. W latach 1947-49 pełnił funkcję dyrektora programowego w Dziale Produkcji łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, w latach 1949-50 pełnił podobną funkcję w Wytwórni Filmów Oświatowych. Od roku 1948 był wykładowcą PWSF w Łodzi, w latach 1968-71 rektorem uczelni. Od roku 1960 był także wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego gdzie kierował Zakładem Wiedzy o Filmie i Instytutem Teorii Literatury, Teatru i Filmu. W latach 1976-81 profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Autor kilku książek z zakresu teorii filmu oraz wspomnień obozowych zatytułowanych "Wiesz jak jest".

We własnoręcznie napisanym życiorysie z roku 1951 podaje że był asystentem reżysera na planie filmu "Miasto nieujarzmione".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.24 02:23:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency