Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Korewicki

 

 • 1899. 12. 19
  Data urodzenia
  Nasiekówka k. Szarogrodu na Podolu
 • 1943. 09.
  Data śmierci
  Majdanek

Reżyser. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Wychowywał się początkowo w rodzinnym majątku, a od 1909 r. w Kijowie i w Winnicy, gdzie ukończył rosyjskie gimnazjum (matura 1918). Jesienią 1919 wyjechał z rodzicami do Warszawy, gdzie wstąpił do WP. Po demobilizacji rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej, a po ich ukończeniu (1924) podjął pracę jako referent w Banku Angielsko-Polskim. Wkrótce porzucił posadę w banku; związał się z Juliuszem Gardanem i przez szereg lat był jego asystentem. W połowie lat 30-tych zaczął realizować filmy samodzielnie. Podczas okupacji zajmował się handlem. Aresztowany podczas łapanki w Warszawie (luty 1943), został wywieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie wkrótce zmarł na tyfus. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Reżyseria
  schowaj

 • 1939
  Film fabularny
  Reżyseria
 • Kierownictwo artystyczne
  schowaj

 • 1939
  Film fabularny
  Kierownictwo artystyczne
 • Asystent reżysera
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • 1938
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • 1937
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • 1936
  Film fabularny
  Asystent reżysera
2020.09.12 01:56:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego