Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Karpiński

 

  • 1891. 12. 17
    Data urodzenia
    Piotrków
  • 1982. 01. 30
    Data śmierci
    Los Angeles (USA)

Z wykształcenia był lotnikiem. Odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Podczas kampanii wrześniowej był oficerem do zleceń Dowódcy Lotnictwa. Następnie przez Rumunię przedostał się do Paryża, gdzie został w marcu 1940 r. mianowany szefem sztabu Polskich Sił Powietrznych (PSP). Po klęsce Francji ewakuowany do Wielkiej Brytanii, był kolejno oficerem sztabu PSP (1940), polskim komendantem RAF Benson (1940-41), I zastępcą dowódcy PSP (1943-47); na tym stanowisku otrzymał w 1946 r. awans na stopień generała brygady. W okresie demobilizacji był p.o. dowódcy PSP, a potem Generalnym Inspektorem Lotniczym Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, w którym przejściowo służyli polscy żołnierze i oficerowie decydujący sie na pozostanie na emigracji. W 1958 r. prezniósł się do Los Angeles, gdzie mieszkał do śmierci. Jego związek z filmem był jednorazowy. W 1923 r. zajął się z polecenia przełożonych organizacją wytwórni filmowej "Aero-Film", która miała się zająć realizacją filmów propagujących znaczenie lotnictwa dla obronności kraju. Rezultatem tej działalności był film "Skrzydlaty zwycięzca", wg scenariusza Karpińskiego. Bezlitośnie skrytykowany, nie zachęcił Karpińskiego do dalszej działalności na tym polu. Niedługo po premierze "Aero-Film" uległ rozwiązaniu. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.23 03:44:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency