Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Michał Jaworski

 

  • 1902. 09. 05
    Data urodzenia
    Zgierz
  • 1939. 09. 19
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Kompozytor. Ukończył Państwowe Gimnazjum Humanistyczne w Piotrkowie (1922), a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i - jednocześnie - kompozycję w stołecznym Konserwatorium. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich (1927) i grudziądzkiej Szkoły Podchorążych Kawalerii (1929) rozpoczął pracę jako urzędnik w dziale muzycznym Polskiego Radia. W l. 30-tych był kierownikiem działu muzyki lekkiej, a niedługo przed wybuchem wojny został mianowany kierownikiem muzycznym rozgłośni Warszawa II (krótkofalowej). Był również dyrygentem. Zmobilizowany w sierpniu 1939 jako oficer rezerwy 1 p. szwoleżerów, brał udział w obronie Warszawy. Ciężko ranny zmarł po amputacji nogi w Szpitalu Ujazdowskim. Jego związki z filmem ograniczyły się do jednorazowej współpracy. W 1937 wytwórnia "Polska Spółka Filmowa" zamówiła u niego ilustrację muzyczną do swego pierwszego filmu "Płomienne serca". Współpraca ta zakończyła się niepowodzeniem, a M. Jaworskiemu nie zaproponowano kolejnych prac filmowych. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K. :"Pleograf". Kraków 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2019.12.22 02:38:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman