Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zizi Halama

Zizi Halama

 

  • 1905. 01. 17
    Data urodzenia
    Czerwińsk
  • 1975. 10. 03
    Data śmierci
    Zakopane

Właściwie: Józefa Halama.
Aktorka, tancerka. Pierwszy raz wystąpiła jako pięcioletnie dziecko w tańcu szkockim na arenie cyrku w Tomsku. Tańca uczyła się pod kierunkiem rodziców, potem u B. Niżyńskiej w Moskwie i M. Taglioni w Charkowie. Po powrocie do kraju w 1921 r. mieszkała początkowo w Sosnowcu. Później tańczyła z matką i siostrami w różnych miastach. W 1926 r. została zaangażowana do t. Perskie Oko w Warszawie. Wraz z matką i siostrą Alicją wykonywała wiązankę tańców rosyjskich "Pod samowarem" zdobywając wielkie powodzenie. Odtąd występowała na scenach kabaretów i teatrzyków rewiowych w Warszawie, m. in. w "Morskim Oku", Wesoły Wieczór", "Hollywood", Rex", i in. Tańczyła solo lub w duetach. Znała podstawy tańca klasycznego, opanowała świetnie taniec akrobatyczny. Uczestniczyła w licznych torneee zagranicznych. Okres okupacji niemieckiej spędziła w Warszawie i Krakowie. W l. 1945-49 występowała w Krakowie i w objazdowych zespołach baletowych, prowadzonych przez F. Parnella (jej męża). W Poznaniu, w Teatrze Wielkim odbył się jej recital (8. 11. 1947). Zajmowała się pracą pedagogiczną. Ostatnie lata życia spędziła w Zakopanem. Należała do najpopularniejszych tancerek estradowych okresu międzywojennego.

Siostra tancerek Alicji Halamy i Lody Halamy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.04.10 02:28:31
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski