Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Loda Halama

Loda Halama - galeria

 
zwiń

 • 1911. 07. 20
  Data urodzenia
  Czerwińsk k. Płocka
 • 1993
  Nagroda
  "Sylwester" przyznawany aktorom nie mogącym już uprawiać swojego zawodu
 • 1995
  Nagroda
  Nagroda miasta stołecznego Warszawy
 • 1996. 07. 13
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Starych Powązkach

Tancerka, aktorka, choreograf. Urodziła się "w drodze", w czasie tournee artystycznego rodziców. Zaczęła występować jako sześcioletnie dziecko na arenie cyrkowej, a później tańczyła w zespole wraz z matką i trzema siostrami. W l. 20. występowały m. in. w "Morskim Oku", "Perskim Oku" w Warszawie jako "Halamki". Po pewnym czasie zespół rozpadł się, a z "Halamek" największą karierę artystyczną zrobiła Loda, stając się gwiazdą największych warszawskich kabaretów. Na początku lat 30. wyjechała do Drezna, aby dalej się uczyć tańca. Po powrocie zaczęła odnosić sukcesy na scenie, nie tylko kabaretowej. Przez dwa sezony była primabaleriną w Operze Warszawskiej, występowała w operetce, Filharmonii. Występ w paryskiej Vieux Colombier otworzył jej drogę na inne europejskie i światowe sceny. Nie tylko tańczyła, w Nowym Yorku i Chicago przygotowywała choreografię i sama tańczyła w "Halce". W filmie zaczęła występować jeszcze w kinie niemym, najlepiej wypadała gdy grała po prostu siebie - tancerkę. W 1939 wyjechała do Szwajcarii, jednak w 1940 wróciła do Warszawy, gdzie zaangażowała się w prace RGO, opiekowała się rannymi z Westerplatte, brała udział w brawurowej akcji wyprowadzenia ich ze szpitala ujazdowskiego jako umarłych. Po powrocie do Szwajcarii występowała na imprezach z których dochód przeznaczony był na rzecz PCK. Po zakończeniu wojny pozostała na emigracji. W latach 1948-58 mieszkała w Hollywood, gdzie zajmowała się przede wszystkim handlem nieruchomościami. W 1959 zamieszkała w Londynie, prowadziła restaurację. W sezonie 1959/60 gościnnie wystąpiła w warszawskim teatrze Syrena. Od tego czasu często odwiedzała kraj, mieszkała na zmianę w Londynie i Warszawie.

Córka tancerki Marty Cegielskiej i akrobaty oraz multiinstrumentalisty Stanisława Halamy. Siostra tancerek Alicji Halamy i Zizi Halamy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2021.07.31 00:49:04
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl