Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mieczysław Frenkiel

Mieczysław Frenkiel

 

  • 1858. 07. 15
    Data urodzenia
    Byszów k/Sandomierza
  • 1935. 04. 19
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 52-I-30)

Aktor. W 1876 r. ukończył gimnazjum w Sandomierzu i po półrocznej praktyce w Zawichoście zapisał się na farmację w Warszawie. Równocześnie rozpoczął naukę w szkole dramatycznej E. Derynga. Debiutował w teatrze krakowskim w 1881 r. Następnie grał gościnnie w Petersburgu. Zatrudniony na kolejne 5 sezonów w teatrze lwowskim, wyjeżdżał często na występy gościnne do stolicy. Na stałe przeniósł się do Warszawy w 1890 r. i grał to aż do śmierci. Trzykrotnie obchodził jubileusze: w 1904 r. dwudziestopięciolecia, w 1914 r. trzydziestopięciolecia, i w 1927 r. pięćdziesięciolecia pracy scenicznej. Bezpośrednio po trzecim jubileuszu przeszedłna emeryturę, występował jednak sporadycznie do 1932 r. Należał do najwybitniejszych polskich aktorów komediowych i najbardziej cenionych aktorów WTR. Często występował jako monologista i recytator. Występował w filmach. Był cenionym pedagogiem, członkiem zasłużonym ZASP.

Był bratem śpiewaczki Mieczysławy Frenkiel, mężem aktorki Stanisławy Pysznik, ojcem aktora Tadeusza Frenkla.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.19 03:31:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego