Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Kazimierz Dunin-Markiewicz

 

 • 1874. 03. 15
  Data urodzenia
  Denhofówka na Ukrainie
 • 1932. 12. 02
  Data śmierci
  Warszawa

Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Początkowo studiował prawo, później malarstwo, najpierw w Kijowie, później w Paryżu, gdzie zaczął wystawiać swoje obrazy. Po śmierci pierwszej żony, ożenił się w 1900 r. z Constance Gore-Booth (później wybitną działaczką irlandzkiego ruchu narodowego). Zamieszkał w Irlandii, gdzie zyskał sławę jako malarz. Od 1910 r. współpracował z teatrem irlandzkim, był jednym z twórców teatru Repertory w Dublinie. Wystawiał własne sztuki, reżyserował. Podczas I wojny światowej znalazł się w Moskwie, gdzie reżyserował w Teatrze Polskim. Po wojnie powrócił do Warszawy w 1919 r. wyreżyserował dwie sztuki w T. Polskim. Potem nie pracował już czynnie w teatrze, zajął się pisaniem sztuk ("Miłość czy pięść", "Sprawa honorowa"). W ostatnich latach życia pracował w konsulacie amerykańskim. Był postacią bardzo popularną w warszawskim środowisku literackim i wspominany jest w wielu pamiętnikach.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1920
  Film fabularny
  Obsada aktorska (baron)
 • Scenariusz
  schowaj

 • 1920
  Film fabularny
  Scenariusz
2019.12.18 03:08:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman