Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Dulęba

 
zwiń

 • 1881. 10. 17
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1902. 06. 03
  Debiut teatralny
  rolą Sylwetty <"Romantyczni"> na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie
 • 1959. 05. 06
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 63)

Aktorka. Z pracą sceniczną zetknęła się już we wczesnym dzieciństwie grając w krakowskich teatrach role dziecięce. Uczyła się w gimnazjum krakowskim. Po debiucie została zaangażowana do Teatru Miejskiego w Krakowie. Równocześnie kształciła się w szkole dramatycznej G. Zapolskiej, uczestniczyła także w zorganizowanych przez nią przedstawieniach Sceny Niezależnej (1903 r.). Następnie wyjechała do Warszawy i grała tu w zespole WTR i T. Polskim. W l. 1919-23 należała do zespołu Reduty. Była "sercem Reduty" wg słów J. Osterwy. Była najbliższą współpracowniczką J. Osterwy i M. Limanowskiego. Grała wiele ról, reżyserowała. Wyjeżdżała na występy gościnne. Podczas II wojny światowej nie występowała w teatrze. Po zakończeniu wojny wróciła na scenę krakowską (znalazła się w Krakowie po upadku Powstania Warszawskiego). Od 1947 r. do końca życia znów występowała w Warszawie, w T. Polskim. W 1955 r. obchodziła jubileusz 50-lecia pracy. Była aktorką wszechstronną. Grała sporo w filmie. Przez wiele lat zajmowała się również pracą pedagogiczną. Przed wojną wykładała w krakowskim PIST, po wojnie w warszawskiej szkole teatralnej. Działała we władzach ZASP.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.03.27 02:20:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl