Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Brydzińska

Maria Brydzińska

 

  • 1897. 08. 02
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1990. 02. 26
    Data śmierci
    Lailly-en-Val k/Paryża; pochowana na cmentarzu Brompton w Londynie

Pobierała nauki w Szkole Baletowej Teatrów Warszawskich (w klasie J. Walczaka) i od 1907 r. występowała w Warszawskich Teatrach Rewiowych. Pobierała prywatne lekcje gry aktorskiej. W 1918 r. została zaangażowana przez Arnolda Szyfmana i do 1923 r. występowała w Teatrze Polskim i Teatrze Małym, odnosząc sukcesy w lżejszym repertuarze. W l. 1923-26 występowała w T. Narodowym, Letnim i Komedia. Po ślubie z hr. Maurycym Potockim (1927) ustąpiła ze sceny i tylko sporadycznie dawała występy gościnne w czołowych teatrach Polski. Podczas okupacji nie występowała; po upadku Powstania Warszawskiego znalazła się w Krakowie, skąd w 1947 r. wyjechała do Anglii, a po śmierci męża - do Francji. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf. 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.14 03:43:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl