Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nicolaus Brodsky

Nicolaus Brodsky

 

 • 1905. 04. 20
  Data urodzenia
  Odessa
 • 1958. 12. 25
  Data śmierci
  Hollywood, USA

Także: Brodszky. Pochodził z rodziny żydowskiej, w wieku dwóch lat wraz z rodzicami przeniósł sie do Budapesztu. Rozpoczęte w Budapeszcie, kontynuowane w Rzymie i Wiedniu studia muzyczne ukończył ostatecznie w Berlinie. Pod koniec lat 20. zaczął współpracę z kinematografią jako autor muzyki do niemych "filmowych operetek" i komedii. Pisał również piosenki i operetki sceniczne. Początkowo komponował muzykę do filmów niemieckich, później, po dojściu do władzy hitlerowców wyemigrował z Niemiec do Wiednia, stamtąd zaś na Węgry. W l. 1933-37 pisał muzykę do filmów austriackich i austriacko - węgierskich. Współpracował też z kinematografią francuską i włoską. W 1936 r. przebywał w Polsce. Od tegoż roku zamieszkał w Wielkiej Brytanii i stworzył muzykę do ponad 20. angielskich filmów. W 1949 r. osiadł w Hollywood, gdzie podjął pracę w amerykańskim przemyśle filmowym. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Muzyka
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Muzyka (w napisach nazwisko: Brodszky)
2019.12.14 03:41:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor