Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ryszard Biske

Ryszard Biske

 
zwiń

 • 1895. 04. 03
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1938
  Odznaczenie
  Srebrny Krzyż Zasługi
 • 1938. 07. 09
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Reżyser, scenograf. Ukończył szkołę średnią w Warszawie. W 1915 r. wyjechał z rodzicami do Mińska Litewskiego, by powrócić do Warszawy w 1918 r. Studiował architekturę w Zurychu i na Politechnice Warszawskiej, studiów jednak nie ukończył. Z branżą filmową współpracował od 1923 r., początkowo jako dekorator. W sierpniu 1923 r. współzałożył wytwórnię "Aero-Film", która wyprodukowała film "Skrzydlaty zwycięzca". Był także współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Domu Filmu Polskiego (1925). W 1929 r. opatentował wraz z Fryderykiem Vlassakiem jr system synchronizacji dźwięków. Ten wynalazek zastosował w krótkometrażowych filmach: "Szkoda twoich łez" i "Śmierć komara". W latach trzydziestych brał aktywny udział w życiu związkowym branży filmowej. Należał do współorganizatorów Związku Reżyserów Filmowych i Kierowników Produkcji, był też współzałożycielem (1934) i prezesem (1935-1938) Zrzeszenia Producentów Filmów Krótkometrażowych i wiceprezesem Naczelnej Rady Filmowej. Zajmował się też historią filmu polskiego, stworzył unikalny zbiór programów, fotosów i plakatów filmowych. Największe zasługi miał Biske w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Bardzo wysoko oceniano realizowany przezeń cykl filmów poświęconych zabytkom i historii Warszawy. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K. "Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.14 03:28:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman