Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Afanasjew

 
zwiń

 • 1932. 09. 11
  Data urodzenia
  Wilno
 • 1965
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi; dyplom 1974
 • 1980
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1991. 09. 26
  Data śmierci
  Gdańsk; pochowany na Cmentarzu Katolickim w Sopocie (kwatera F5-3-6)

Reżyser, poeta, satyryk. Studiował w Gdańsku: początkowo architekturę na Politechnice (od 1952), później w WSSP, którą ukończył w 1960. W połowie lat 50. współtworzył słynne, awangardowe teatrzyki i kabarety studenckie na Wybrzeżu (m. in. "Bim-Bom"). Jako poeta debiutował na łamach prasy literackiej w 1958. Stworzył wiele dokumentalnych i fabularnych filmów krótkometrażowych (zob.). Od 1973 był prezesem gdańskiego oddziału SFP, w latach 1973-82 głównym reżyserem TV-Gdańsk. Zajmował się także reżyserią teatralną.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1964
  Łódź (Festiwal Etiud Studenckich) nagroda za najlepszy film dokumentalny
2022.03.24 00:53:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl