Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Karol Benda

Karol Benda

 
zwiń

 • 1893. 02. 17
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1913. 05. 13
  Debiut teatralny
  rolą Pana Młodego ("Wesele") w T. im. Słowackiego
 • 1942. 08. 25
  Data śmierci
  Warszawa; zmarł na serce podczas przedstawienia komedii "Kochanek to ja"; pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, al. A (1/11)

Właśc. Karol Spitzbarth. Do zawodu aktorskiego przygotowywał się w Krakowie pod kier. S. Stanisławskiego. Jednocześnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Będąc jeszcze studentem debiutował pod pseudonimem Benda, którego odtąd stale używał. Grał w wielu teatrach, m. in. w Krakowie, Wiedniu, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Grudziądzu, Poznaniu. Był założycielem Opery Pomorskiej. W sez. 1929/30 prowadził amatorski Teatr Polski w Paryżu, gdzie wystawił szereg sztuk z repertuaru klasycznego dla Polonii francuskiej. Po powrocie do kraju wiele grał i reżyserował, m. in. wyreżyserował wiele oper w warszawskim Teatrze Wielkim. Podczas II wojny światowej w latach 1940-41 grał i reżyserował w jawnym Teatrze Komedia.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Scenariusz
  schowaj

 • 1936
  Film fabularny
  Scenariusz
 • Obsada aktorska
  schowaj

 • 1929
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Światobór; w zachowanym programie filmu podawane jest inne imię aktora: Władysław)
 • 1924
  Film fabularny
  Obsada aktorska (literat Zygmunt Malinowski)
2019.12.14 03:19:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman