Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zygmunt Bartkiewicz

 
zwiń

 • 1867. 10. 21
  Data urodzenia
  Pabianice
 • 1928
  Nagroda
  Nagroda Literacka im. Elizy Orzeszkowej
 • 1935
  Nagroda
  Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury
 • 1944. 06. 10
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Brwinowie k. Warszawy

Pisarz, dziennikarz, felietonista, scenarzysta. Uczęszczał do gimnazjów w Łodzi i w Warszawie, odbył studia w Wyższej Szkole Handlowej L. Kronenberga w Warszawie. Po ich ukończeniu osiadł w Łodzi, gdzie wkrótce założył galerię pod nazwa "Salon Sztuki". Rozpoczął też pracę literacką jako współpracownik dwóch najważniejszych dzienników łódzkich - "Rozwoju" i "Gońca Łódzkiego". W roku 1901 wyjechał do Monachium i Paryża na studia malarskie. Stamtąd wysyłał swe teksty do stołecznych dzienników, po powrocie osiadł w Brwinowie, oddając się pracy literackiej.

W latach 1897-98 był mężem aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.03.06 04:04:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency