Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Hanka Ordonówna

Hanka Ordonówna - galeria

 

  • 1902. 08. 04
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1950. 09. 02
    Data śmierci
    Bejrut (Liban); inna wersja: 8 września 1950; pierwotnie pochowana w Bejrucie, w 1989 roku ekshumowana i pochowana w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie

Właściwie: Maria Anna Pietrusińska.
Aktorka. Karierę teatralną rozpoczęła jako tancerka. W latach 1923-31 występowała w Teatrze "Qui Pro Quo". Wyjeżdżała za granicę dla uzupełnienia studiów wokalnych oraz na koncerty, m. in. do Niemiec, Francji, Włoch. Po zamknięciu "Qui Pro Quo" nie wiązała się na stałe z żadnym teatrem. Dawała indywidualne koncerty piosenek, recitale. Występowała w wielu miastach polskich i zagranicznych, m in. w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Atenach, Bejrucie, Damaszku, Kairze, Rydze, w Stanach Zjednoczonych. W czasie dyrekcji J. Osterwy w T. Miejskim im. Słowackiego w Krakowie występowała na scenie w rolach dramatycznych. W 1937 r. grała gościnnie w kabarecie Wintergarten w Berlinie. W tymże roku ciężko zachorowała; po dłuższej kuracji zaczęła znów występować. Do wybuchu wojny śpiewała w Warszawie, w latach 1940-41 grała w Polskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie. W roku 1942 jako opiekunka dzieci polskich udała się z II Korpusem Polskim na Bliski Wschód. Dawała również wtedy koncerty dla żołnierzy. W czasie wojny odnowiła się jej gruźlica płuc (zapadła na nią w roku 1937). Choroba zmusiła artystkę do osiedlenia się w Hajfie potem przebywała przez pewien czas w Indiach, wreszcie w ostatnich latach życia w Bejrucie, gdzie zaczęła malować i nawet wystawiała swoje prace.
Była jedną z najsłynniejszych gwiazd polskiego kabaretu. Grała w filmach polskich, austriackich i francuskich.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2020.10.20 02:04:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman