Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Lem

Stanisław Lem

 

 • 1921. 09. 12
  Data urodzenia
  Lwów
 • 2006. 03. 27
  Data śmierci
  Kraków; pochowany na Cmentarzu Salwatorskim

Powieściopisarz, eseista. Absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (wcześniej studiował medycynę we Lwowie). Debiutował w 1946 powieścią fantastyczną "Człowiek z Marsa". Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Za swoją twórczość literacką zdobył niezliczoną ilość nagród polskich i zagranicznych. Odznaczony wieloma polskimi orderami (m. in. w 1996 otrzymał najwyższe polskie odznaczenie: Order Orła Białego), jest honorowym obywatelem Krakowa, posiada doctoraty honoris causa uniwersytetów w Opolu, Lwowie i Krakowie oraz Politechniki Wrocławskiej. W 1992 planetoida nr 3836 otrzymała jego imię. Jego powieści były ekranizowane także za granicą, m. in. Andriej Tarkowski nakręcił w 1972 film według powieści "Solaris", ta sama powieść została sfilmowana w roku 2002 przez Stevena Soderbergha.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1968
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.03.19 00:59:22
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency