Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Eugeniusz Haneman

Eugeniusz Haneman - galeria
Fot. Aleksander Błoński

 

  • 1917. 04. 14
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 2014. 01. 15
    Data śmierci
    Borzęcin Duży k. Warszawy; pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie

Fotografik, operator. Ukończył prywatne gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Dalszą naukę kontynuował z Zespole Szkół Poligraficzno-Fotograficznych (przed samą wojną przemianowane na Liceum Fotograficzne). Po ukończeniu szkoły pierwszą pracę zawodowa podjął w zakładzie fotograficznym przy ul. Foksal w Warszawie. W następnym roku przeniósł się do Zakładu "Van Dyck", gdzie pracował do 1944 r., następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim jako fotograf Delegatury Rządu, poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie trafił do Krakowa, potem do Ursusa, gdzie do końca wojny pracował jako fotograf. W maju 1945 roku rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, skąd został oddelegowany do Krakowa jako operator-korespondent Polskiej Kroniki Filmowej. Następnie w 1946 r. powrócił do Łodzi i do pracy w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego. Tutaj, jako operator wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych i oświatowych. W 1949 roku przeszedł do Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie pracował jako operator do 1953 roku. Przez cały czas również fotografował. W 1947 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1956-58 studiował na Zaocznych Studiach Operatorskich PWSF w Łodzi. W 1953 roku został wykładowcą w szkole filmowej w Łodzi, gdzie prowadził zajęcia przez ponad 50 lat. (Źródło : Jędrachowicz Jadwiga : Życie, działalność i twórczość Eugeniusza Hanemana : Praca dyplomowa. Częstochowa 1986)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

Eugeniusz Haneman w internecie
schowaj

2021.02.08 01:15:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman