Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ludwik Lawiński

Ludwik Lawiński
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 

  • 1887. 06. 19
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1971. 09. 15
    Data śmierci
    Londyn

Właśc. L. Latajner, także L. Latajner-Lawiński, pseud. Kiwdul Talajner.
Po ukończeniu gimnazjum studiował prawo w Akademii Lwowskiej, był także słuchaczem akademii handlowej w Wiedniu. Do zawodu aktorskiego przygotowywał się pod kier. R. Żelazowskiego we Lwowie. W 1911 r. był współzałożycielem lwowskiego kabaretu literackiego "Złoty Ul", z którym wyjechał na występy do Krakowa. W tym samym roku stał się aktorem T. Miejskiego we Lwowie. Używał w tym czasie nazwiska podwójnego Latajner-Lawiński. Grywał głównie we Lwowie, ale grywał również gościnnie w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie. Na sezon 1921/22 został zaangażowany do warszawskiej operetki Nowości. Używał odtąd wyłącznie pseudonimu Lawiński. Wkrótce stał jednym z najpopularniejszych aktorów rewiowych i kabaretowych Warszawy, był autorem tekstów i monologów, aktorem i reżyserów T. Nowości, Qui Pro Quo, Stańczyk, Perskie Oko, Hollywood, i in. Z zespołami warszawskimi wyjeżdżał na występy gościnne po całej Polsce. Był współzałożycielem szkoły dla artystów operetki i estrady (1925). W 1940 znalazł się we Lwowie w zespole Teatru Miniatur, pod kier. K. Toma, z którym odbył tournee po wielu miastach ZSRR. Od jesieni 1941 r. występował w zespołach teatralnych przy Armii Polskiej w ZSRR, następnie grał w zespołach działających przy 2 Korpusie Polskim na Bliskim Wschodzie i w Egipcie, później we Włoszech. W 1946 po przybyciu zespołu do Anglii zamieszkał w Londynie. Występował na koncertach ZASP-u, śpiewał piosenki w polskich klubach, grał role cudzoziemców w angielskich filmach. W l. 50-tych występował w Teatrze Polskim ZASP-u. W 1969 roku odbył się jubileusz sześćdziesięciolecia jego pracy artystycznej. Był aktorem niezwykle lubianym przez publiczność i kolegów. Miał opinię wybitnego aktora kabaretowego, znakomitego komika, świetnego konferansjera, monologisty i piosenkarza. Pracę artystyczną łączył z działalnością dziennikarską i literacką w prasie polonijnej w Anglii, Ameryce i Francji. W 1965 r. otrzymał tytuł członka zasłużonego ZASP-u.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.06.26 00:37:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl