Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wiktor Woroszylski

Wiktor Woroszylski

 
zwiń

 • 1927. 06. 08
  Data urodzenia
  Grodno
 • 1950
  Nagroda
  Nagroda Państwowa III stopnia
 • 1965
  Nagroda
  Nagroda Fundacji im. Kościelskich w Genewie
 • 1976
  Nagroda
  Nagroda Fundacji im. Jurzykowskiego w Nowym Jorku
 • 1979
  Nagroda
  Nagroda PEN Clubu za przekłady poetyckie z języka rosyjskiego
 • 1984
  Nagroda
  Nagroda Kulturalna "Solidarności"
 • 1990
  Nagroda
  Nagroda ZAiKS-u za przekłady poetyckie z języka rosyjskiego
 • 1991
  Nagroda
  Nagroda im. W. Żukowskiego przyznana przez Petersburski Fundusz Kultury
 • 1996. 09. 13
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Poeta, prozaik, publicysta, tłumacz, recenzent filmowy. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim (1946-48) oraz w Moskiewskim Instytucie Literatury (1952-56). Debiutował jako poeta w 1945. Redaktor wielu pism literackich, w latach 1956-57 redaktor naczelny "Nowej Kultury". Początkowo aktywny działacz PZPR, po roku 1956 związany opozycjonistami partyjnymi. W roku 1966 wystąpił z PZPR na znak protestu przeciwko usunięciu z partii Leszka Kołakowskiego. Związał się z czasopismami katolickimi ("Tygodnik Powszechny, "Więź") emigracyjnymi (paryska "Kultura"), a w latach 70-tych także z pismami "drugiego obiegu" (m.in. był redaktorem "Zapisu"). W stanie wojennym internowany.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2021.09.27 00:26:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency