Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Wiercińska

 
zwiń

 • 1902. 02. 27
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1964
  Nagroda
  II Nagroda za reżyserię "Wassy Żelazownej" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na III Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach
 • 1966
  Nagroda
  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za działalność pedagogiczną
 • 1967
  Odznaczenie
  Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
 • 1976. 12. 11
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Reżyser teatralny, aktorka. W latach 20. występowała w "Reducie", w latach 30. związana była z teatrami kierowanymi przez Leona Schillera. W roku 1934 porzuciła aktorstwo i poświęciła się działalności recytatorskiej i pedagogicznej, m.in. w latach 1935-39 uczyła mówienia wiersza na Wydziale Aktorskim PIST-u w Warszawie. W czasie wojny związana była z tajnym PIST-em. Po wojnie związana była z warszawską PWST, m.in. w latach 1956-61 pełniła funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego. Reżyserowała słuchowiska radiowe i spektakle teatralne, m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie (1952-63).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.01.22 01:06:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency