Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mieczysława Ćwiklińska

Mieczysława Ćwiklińska - galeria

 
zwiń

 • 1879. 01. 01
  Data urodzenia
  Lublin
 • 1900. 12. 02
  Debiut teatralny
  jako Helenka w "Grubych rybach" M. Bałuckiego na deskach warszawskiego Teatru Ludowego
 • 1959
  Odznaczenie
  Order Sztandaru Pracy I klasy
 • 1967
  Odznaczenie
  Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
 • 1967
  Odznaczenie
  Złota Odznaka za zasługi dla Warszawy
 • 1972. 07. 28
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 62)

Właściwie: Mieczysława Trapszo.
Aktorka. Córka Marcelego i Aleksandry Ficzkowskiej. Jej rodzice oraz dziadkowie byli aktorami. Uczęszczała na pensję w Poznaniu. Następnie wyszła za mąż (1897) i zamieszkała na krótko w Łodzi gdzie prowadziła dom mody. Opuściwszy męża wyjechała do Warszawy i zaczęła grać w teatrach stołecznych. Do 1907 r. grała w lekkich farsach i komediach, po czym wyjechała do Paryża, gdzie studiowała śpiew u prof. Giulianiego. W latach 1911 - 1922 grała w repertuarze operetkowym w Warszawie, Dreźnie i Berlinie. Podczas I wojny św. występowała jako śpiewaczka na koncertach na rzecz polskich ofiar wojny. W okresie międzywojennym cały czas grała w teatrach warszawskich, m. in. w Teatrze Małym, Letnim, Nowym, Narodowym. Podczas okupacji nie grała na scenie, była współzałożycielką i kelnerką kawiarni "U Aktorek". Po wojnie w l. 1945-1949 grała w teatrach krakowskich, w styczniu 1950 r. powróciła do Warszawy i do 1968 r. należała do zespołu Teatru Polskiego. Od 1964 r. występowała w całym kraju jako Babka w sztuce A. Casony "Drzewa umierają stojąc", powtarzając swą ostatnią rolę ok. 1500 razy. Ukoronowaniem tej niezwykłej tury był wyjazd zespołu do USA (kwiecień-maj 1971). W filmie zadebiutowała w wieku 54 lat, grała u najlepszych reżyserów. Była aktorką charakterystyczną, ulubienicą publiczności i krytyki, symbolem kinematografii przedwojennej. ( Źródło : Maśnicki J. , Stepan K. : Pleograf. Kraków 1997)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.02.03 00:58:26
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor