Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zdzisław Górzyński

 

 • 1895. 09. 23
  Data urodzenia
  Kraków; możliwa także data: 25.09.1895
 • 1977. 11. 22
  Data śmierci
  Warszawa

Właściwie: Zdzisław Grunberg. Dyrygent. Pochodził z bardzo muzykalnej rodziny, ojciec był nauczycielem muzyki, bracia dyrygentami. Od 1902 uczył się gry na skrzypcach w konserwatorium krakowskiego Towarzystwa Muzycznego, później także gry na fortepianie. Dyrygować zaczął w 1915. Wspłpracował jako kierownik muzyczny z wieloma teatrami (m. in. Teatrem Wielkim w Warszawie). W latach 1935-39 kierował Małą Orkiestrą Polskiego Radia. W czasie okupacji ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem, akompaniował na koncertach konspiracyjnych. W latach 1945-48 był dyrektorem Filharmonii w Łodzi. Jednocześnie wykładał dyrygenturę w łódzkiej PWSM, był też wykładowcą w PWST. W następnych latach szefował Operze Poznańskiej i Filharmonii w Warszawie. Należał do najwybitniejszych dyrygentów swego czasu.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 1982
  Utwór muzyczny: NAD PIĘKNYM
  MODRYM DUNAJEM - Dyrygent
2020.06.26 00:33:09
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski